Český statistický úřad v pátek oznámil, jak se v září vyvíjely spotřebitelské ceny. Celková hladina spotřebitelských cen klesla v září proti srpnu o 0,4 procenta. Meziročně zůstaly spotřebitelské ceny na úrovni stejného měsíce minulého roku (meziroční index 100,0 %), což je hodnota zjištěná naposledy v září 2003.
"Stejně nízkou inflaci jsme zažívali před šesti lety, kdy se na nízkých cenách podepsalo rychlé předchozí posílení koruny. V tomto smyslu se nám historie opakuje, i když kontext je odlilšný. Titulek „Meziroční inflace v září nulová“ jsme na stránkách Českého statistického úřadu četli i v září 2003," poznamenal Michal Brožka z Raiffeisenbank.
Tento pokles způsobilo zejména snížení sezónních cen rekreačních pobytů v oddíle rekreace a kultura. Za meziměsíčním poklesem inflace stojí především zlevnění zájezdů, potravin a pohonných hmot.
Podle Brožky by se cenová hladina oproti minulému roku měla nejníže propracovat právě v říjnu, kdy se promítne zlevnění plynu.
Potvrdily se tak odhady analytiků, kteří se většinou shodli, že proti předchozímu měsíci klesly o 0,4 procenta a dostaly se tak na stejnou úroveň, na jaké byly před rokem. "Když pomineme deregulace, tak je inflace ve skutečnosti záporná," upozorňuje Petr Dufek z ČSOB.
Ceny jídla padají, nejvíc tratí obchod - čtěte ZDE
Vyšší DPH zvedne ceny. Ale jen málo - čtěte ZDE
Ceny potravin v srpnu klesaly, inflace je nejnižší od září 2003 - čtěte ZDE
"Inflace je pravděpodobně blízko dna, nicméně na její úplné dno si pravděpodobně počkáme do října, kdy výrazně zlevnil plyn. Snížení cen plynu přispěje k tomu, že meziroční míra inflace bude v říjnu záporná. Pro letošní rok odhadujeme míru inflace na úrovni jednoho procenta a pro příští rok 1,1 procenta s mírným rizikem nahoru s ohledem na chystané zvýšení daně z přidané hodnoty a spotřební daně," načrtla další vývoj analytička Raiffeisenbank Helena Horská.
Obchodníci už netrpělivě vyhlížejí Vánoce
Spotřebitelské ceny tlačí dolů především slabá poptávka domácností. "Obchodníci postupně reagují zlevňováním. Prostor jim k tomu vytvářejí nižší ceny v průmyslu a v zemědělství, svým dílem přispívá i posilující koruna," dodává Dufek.
Cenová hladina by tedy nyní měla dosáhnout svého dna, ale výraznější růst cen v aktuálním prostředí chřadnoucí domácí poptávky a stále slabé zahraniční poptávky je nepravděpoodbný. To je rána pro obchodníky, kteří jsou skomírající poptávkou silně zasaženi. Spravit chuť by jim mohly přiblížující se Vánoce, ale rostoucí nezaměstananost a nízké ceny jim zřejmě náhradu nepřinesou.
Zapomenout nejde ani na přetrvávající pro české spotřebitele nepříznivý rozdíl mezi cenami některého spotřebního zboží na českém a třeba německém trhu, dodal Dufek.
Částečně by se pak na růstu cen mohlo podepsat úsporné opatření ministra financí eduarad Janoty, který kvůli snížení deficitu schodku rozpočtu pro rok 2010 prosadil zvýšení DPH o jedno procento u obou sazeb. Lidé z branže ale vyšší daň nepovažují za nic zásadního. Podle nich konkurenční boj nedovolí ceny u řady zboží zvýšit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist