Federální vládu USA čeká soud kvůli dluhopisům, jež před téměř 70 lety vydala na pokrytí výdajů na válečné operace ve druhé světové válce. Vládní obligace měly jeden háček, jejich splatnost činila nezvyklých 40 let. Nyní zapomenuté anebo dávno ztracené dluhopisy mají hodnotu 16,7 miliardy dolarů a s federální vládou se o ně bude soudit několik států americké unie, uvedl deník The Washington Post.

Vláda USA podle něj v okamžiku splatnosti dluhopisů neudělala nic pro to, aby kontaktovala původní dědice dluhopisů, anebo jejich potomky, přestože ministerstvo financí má o všech držitelích obligací pečlivé záznamy. Státy unie zároveň podle svých právníků mají na své straně zákony, které jim umožňují ponechat si neuplatněné nároky. V čase hospodářské recese, kdy jsou jejich rozpočty značně napjaté, by to byla vítaná finanční injekce.

Federální vláda s tím ale nesouhlasí, a tak případ brzy začne projednávat okresní soud v New Jersey. Státy žalobu podaly již v roce 2004, federální vláda se ale snažila jejímu projednávání pomocí námitek zabránit.

Žaloba - cesta z bankrotu 

Podle právníků soud kromě peněz rozhodne i tom, jaké jsou hranice moci federální vlády a jednotlivých států. V případě úspěchu si také státy budou moci nárokovat neuplatněné dluhopisy i v budoucnosti; získaly by tak další zdroj příjmů.

Pokud státy, které podaly žalobu, uspějí, získají nezanedbatelné částky. Například Kalifornie, které nyní hrozí bankrot, by mohla získat až 1,6 miliardy dolarů, stejně jako New York. Maryland a Virginie zase po 300 milionech dolarů.

Podle federální vlády ale dluhopisy nelze považovat za neuplatněné nároky. Jednotlivé státy prý také nemohou vstupovat do smluvních vztahů mezi občany a federální vládou. Státy také údajně vůbec neměly právo žalobu podat. Podle takzvaného principu suverénní imunity nemohou státy žalovat vládu, pokud to vláda neumožní, míní právníci federální administrativy.

Válečné dluhopisy začala federální vláda vydávat v roce 1941. První z nich si tehdy koupil prezident Franklin Delano Roosevelt, který zároveň vyzval k vytvoření "vážně skvělého partnerství". Američany také k nákupu obligací nabádaly rozhlasové muzikály produkované ministerstvem financí anebo tehdejší celebrity. Ministerstvo dluhopisy vydávalo i po válce, v roce 1965 jen upravilo dobu jejich splatnosti na 30 let.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist