Polská burza zahajuje útok na české firmy. Chce je přimět k tomu, aby si pro peníze přišli právě na burzu ve Varšavě. Poláci za tím účelem chystají na začátek listopadu turné po Čechách. Během něj se především malé české společnosti pokusí přesvědčit, že je pro ně výhodnější získat peníze od investorů v Polsku, než si třeba půjčit od banky nebo je získat od soukromých investorů.

HN to potvrdil mluvčí polské burzy Marcin Przeslowski.

Jako příklad mají posloužit dvě české firmy, které již na burzu v Polsku vstoupily. Loni to byla Photon Energy, která působí v oblasti solární energie, a provozovatel bioplynových stanic BGS Energy Plus.

V obou případech šlo o velmi malé emise. BGS si šla na burzu pro 40 milionů korun, Photon Energy jen pro 15 milionů. Pro srovnání nejmenší firma, která vstoupila na burzu v Praze, byl autobazar AAA Auto, který získal přes miliardu korun.Jenže právě o malé české firmy Polákům jde. Chtějí totiž jejich akcie umístit na trh NewConnect, který slouží právě pro financování malých a středních podniků.

Praha vidí svoje šance jinde

Představitelé pražské burzy proto necítí nutnost na počínání Poláků nijak odpovídat. "Cílí na jiný segment. Především menších firem. My máme dlouhodobou strategii, firmy v Česku oslovujeme, jsme s nimi v kontaktu. Žádnou plošnou akci ale v reakci na snahy z Varšavy dělat nechceme," uvedl generální ředitel pražské burzy Petr Koblic.

Podle obchodníků s akciemi, kteří mají na starosti novou firmu na burzu přivést, v Praze nemá smysl dělat malé emise. "Nebyla by tu po tom poptávka. Jsme jiný trh, než Polsko," uvedl dříve Petr Kováč z Patria Finance.

Polský trh se totiž v několika věcech od Česka liší. Především místní penzijní fondy musí naprostou většinu prostředků, za které nakoupí akcie, investovat na domácí burze. A automaticky tak vytvářejí poptávku. Samotní Poláci jsou pak mnohem více zvyklí investovat na burze, než Češi.

I to je důvod, proč se na polském trhu obchoduje mnohem více firem než v Praze. Na druhou stranu s 25 akciemi pražské burzy - z nichž se ve skutečnosti denně obchoduje jen s třinácti - proběhne ročně jen o polovinu méně obchodů než s necelými pěti stovkami firem ve Varšavě. (článek pokračuje pod grafikou)

 

Snaha Poláků nalákat firmy z Česka je však i součástí koncepce Varšavy stát se nejdůležitějším trhem ve střední Evropě. Jejím největším konkurentem je Vídeňská burza, která ovládá právě i burzu v Praze, Budapešti a Lublani. Ta, i proto aby se vůči Varšavě jasně vyprofilovala, vytvořila letos skupinu CEE Stock Exchange Group, kam všechny čtyři burzy patří.

Důležitost varšavského trhu však uznávají i někteří čeští brokeři. Jeden z největších Wood & Company chce část polské burzy, jejíž privatizaci stát chystá, koupit. "Ten trh má obrovský potenciál. Časem chceme rozšířit náš byznys i tak, že bychom sami na burzu do Polska vodili firmy," řekla HN spolumjitelka Wood & Co. Andrea Ferancová.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist