Čína a Rusko v úterý podepsaly sérii ekonomických dohod v celkové výši 3,5 miliardy dolarů. Informoval o tom místopředseda ruské vlády Alexandr Žukov, který doprovází ruského premiéra Vladimira Putina na jeho třídenní návštěvě v Pekingu.

"Je to možná poprvé, co byly mezi čínskými a ruskými podniky uzavřeny obchodní dohody takové důležitosti," konstatoval Žukov po podpisu smluv na ekonomickém fóru v Pekingu.

Čtyřicítka dohod zahrnuje podle Žukova mimo jiné dvě půjčky čínských bank ruským finančním institucím, z nichž každá má hodnotu 500 milionů dolarů. První z nich poskytne Čínská rozvojová banka svému partneru ruské státní bance Vněšekonombank (VEB). I další půjčka jde do ruské státní banky - Vněštorgbanky (VTB), které poskytne úvěr ve výši 500 miliard dolarů Čínská zemědělská banka.

Šéf ruského plynového koncernu Gatzprom Alexej Miller uvedl, že jeho firma se předběžně dohodla s čínskou stranou na dodávkách plynu v objemu 70 metrů krychlových ročně. Podle Millera však neproběhla jednání o ceně ani nebylo zatím nic podepsáno, uvedla agentura AP. Plynovod by měl na čínské území přivádět plyn ze Sibiře a ruského Dálného východu, včetně ostrova Sachalin.

Další dohody se týkají kupříkladu investic čínských firem do ruského stavebního průmyslu. Během setkání šéfů vlád obou zemí se podle Žukova očekává "podpis celé řady velmi důležitých mezivládních smluv". Mluví se o dohodách o vzájemném informování před plánovaným odpálením balistických střel či o dohodách v energetickém sektoru.

 

Rosněfť vybuduje obří síť pump a několik rafinérií

Největší ruská ropná společnost Rosněfť ve spolupráci s čínskou společností China National Petroleum Corporation (CNPC) v Číně vybuduje síť čerpacích stanic a rafinerii. Oznámil to místopředseda ruské vlády Igor Sečin.

Šečin novinářům řekl, že podniky rafinerii postaví přibližně 100 kilometrů od Pekingu. Plánovaná síť čerpacích stanic by měla zahrnovat 300 až 500 pump.

Vedle toho ruský monopolní vývozce plynu Gazprom uzavřel předběžnou dohodu s CNPC o zásobování této čínské firmy zemním plynem.

Na programu nejen obchod i politika

Představitelé Ruska a Číny, které jsou stálými členy Rady bezpečnosti OSN, mají kromě bilaterálních otázek jednat také o mezinárodních problémech, jako jsou kontroverzní jaderné programy Severní Koreje a Íránu.

V pondělí se Putin sešel s čínským ministrem zahraničí Jang Ťie-čch'em, v plánu návštěvy má i rozhovory s čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. V úterý se sejde s čínským premiérem Wen Ťia-paem.

Rusko v Číně spatřuje možného silného partnera, který by pomohl nastartovat ruskou ekonomiku, která letos podle prezidenta Dmitrije Medveděva klesne o 7,5 procenta.