Evropská komise chce v celé Evropské unii sjednotit pravidla pro poskytování hypoték. Legislativa by sice měla přinést jednodušší pravidla pro poskytování hypoték, ale úvěry by mohla zdražit a zpřístupnit pro menší počet lidí než v současnosti. Informuje o tom internetový server Euractiv s tím, že návrh má zabránit opakování hypoteční krize z loňského roku, která nakonec přerostla v krizi finanční a hospodářskou.

Brusel chce údajně prosadit, aby banky mohly klientům poskytovat jen úvěry ve výši 40 procent hodnoty nemovitosti. Kdo by chtěl více peněz, musel by se zavázat ke splácení výrazně vyšších úroků. V praxi to znamená, že kdyby Čech žádal o hypotéku na byt za dva miliony korun, finanční ústav by mu mohl půjčit jen 800 000 korun za běžný úrok. Pokud by chtěl více, splátky by se mu výrazně prodražily. Podobný systém sice v ČR funguje i v současnosti, ale není stanovený zákonem a vytváří si jej sama banka. Situace z minulých let, kdy bylo možné získat úvěr na celou hodnotu nemovitosti za poměrně výhodný úrok se ale již nejspíš nebude opakovat, pokud tedy změna pravidel projde hlasováním členských států i Evropského parlamentu.

Hypotéky přece jen trochu zlevňují - čtěte ZDE

Podle posledních dat z roku 2004 si přitom lidé v EU brali hypoteční úvěry v průměru na 70 procent hodnoty nemovitosti. V případě, že například dům stál 140 000 eur, klient na něj mohl získat standardní úvěr s běžným úročením až do výše 102 000 eur. V praxi to znamená jediné, pokud si lidé budou chtít v budoucnosti koupit nemovitost, budou muset ušetřit výrazně více peněz. Počet žadatelů o úvěr by tak měl ve většině států výrazně klesnout.