Celkové maloobchodní tržby v srpnu bez sezonního očištění meziročně klesly o 3,5 procenta a snížily se tak již pojedenácté za sebou. Statistiku o maloobchodu zveřejnil ve středu Český statistický úřad (ČSÚ). Největší podíl na meziročním poklesu měl opět prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

Zlepšení situace v ekonomice však naznačuje mírné zpomalení meziročního poklesu. V červenci bez sezonního očištění meziročně klesly o 4,9 procenta, stejně jako v předchozím měsíci.

Tržby včetně maloobchodního prodeje pohonných hmot, avšak bez prodeje aut a jejich oprav, byly červenci meziročně nižší o desetinu procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel se bez očištění snížily o 15,4 procenta.

"Nejistota, kterou přináší recese, negativně zasahuje přímo do peněženek spotřebitelů. Lidé v obavě z dalšího vývoje finanční situace stále méně utrácejí, což potvrzují nejen slabé prodeje aut, ale vlastně i celého obchodu s výjimkou potravin. Roste nezaměstnanost, mzdy ustrnuly a dokonce v mnoha případech padají," uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Michal Brožka z Raiffeisenbank v reakci uvedl, že propad maloobchodu by byl ještě větší, kdyby obchodníci nepřikročili ke zlevnění. "Vzhledem k tomu, že si pod stromeček většinou nenadělujeme energie a bydlení, tak lze zjednodušeně říci, že letošní Vánoce budou asi o 5 % levnější než Vánoce 2008. Levnější ve srovnání s minulým rokem je elektronika, oblečení i potraviny a připadně auta. Výlet za příbuznými pak usnadní levnější benzin," doplnil analytik.

"I poslední výsledky maloobchodních tržeb potvrdily celkově menší spotřebu domácností v meziročním srovnání. Nicméně s sebou již nesou zárodek lepších časů, když se domácnosti výrazně podílely na pozitivním zvratu v mezičtvrtletním vývoji HDP. Podzimní měsíce by v tomto trendu měly pokračovat, byť vánoční stoly budou chudší než v minulých letech," komentoval předchozí čísla odborník na maloobchod ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR Jan Bizík.

Analytici se vesměs shodují, že letošní rok bude pro maloobchodníky slabý. "Hospodářská recese povede domácnosti k opatrnosti ve svých výdajích, zejména pokud jde o statky dlouhodobější spotřeby či luxusnější statky," řekl Miroslav Frayer z Komerční banky.