Mravenčí práce BCG

BCG nejprve shromáždila ze zdrojů agentury Thomson Reuters základní údaje za více než 6000 společností, s jejichž akciemi se obchoduje na burzách cenných papírů.
Z tohoto souboru prošly do dalšího "kola" jenom ty, které veřejně nabídly alespoň 25 procent akcií.
V závěrečném "globálním vzorku", z něhož studie vychází, tak zůstalo 694 společností.
Ty během období 2004 - 2008 dosahovaly průměrné návratnosti kapitlu 2,9 procenta ročně.

Český polostátní podnik ČEZ vydělal v posledních pěti letech svým akcionářům nejvíce ze všech energetických firem na světě. Vyplývá to ze studie americké poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG), kterou mají HN exkluzivně k dispozici.

Experti BCG analyzovali nejlepší "tvůrce hodnoty" ve 14 sektorech mimo finanční služby, tedy banky a pojišťovny. "Souvisí to s tím, že měřit vytváření hodnoty pro akcionáře v tomto sektoru představuje velký analytický problém. Navíc je obtížné srovnávat a hospodaření finančních institucí s firmami z jiných sektorů," vysvětlují experti BCG.

V celkovém žebříčku, do kterého patří firmy ze všech oblastní od IT přes energetiku až po těžbu ropy, patří ČEZu devátá příčka. Nejvíce na světě akcionářům přinesla korejská chemička OCI. Na jejích akciích mohli investoři vydělat průměrně za rok 73 procent. V případě ČEZ to bylo 43,9 procent. Hodnota zahrnuje jak vývoj cen akcií, tak vyplácené dividendy.

Česká energetická jednička dosáhla úspěchu díky řadě faktorů. Vzhledem k rostoucí ceně elektřiny a svému jedinečnému postavení na trhu jí v posledních letech rekordně rostou zisky. Firma tak vyplácí vysoké dividendy. Před dvěma lety ČEZ upravil svou dividendovou politiku a v současnosti vyplácí ze zisku 50 až 60 procent.

ČEZ je investorský evergreen 

K úspěchu české firmy však pomohla i nálada na akciových trzích. Akcie ČEZ od roku 2004, kdy jedna akcie stála sto korun, prudce posilovaly. V průběhu roku 2007 se dostaly dokonce až na 1400 korun za jednu. Dnes stojí jedna akcie ČEZ 900 korun.

Za velký zájem investorů o akcie ČEZ z velké části mohou dlouhodobější růst zisků, rostoucí dividenda a stabilita společnosti. Úspěch však zvýšil i fakt, že až do splasknutí bubliny na akciových trzích na konci roku 2007 cenné papíry po celém světě rychle rostly.

Tento růst byl přitom vyšší právě v rozvíjejících se ekonomikách jako je Česko, než ve vyspělých zemích. Jako vždy hledali investoři vyšší výnos na méně známých trzích. I to ČEZ zvýhodnilo před jeho konkurenty. Jako největší firma z burzy pak český koncern investory přitahoval nejvíce. Koneckonců jak říkají makléři – pražská burza, to je pro investora z Londýna v podstatě jenom ČEZ.

Minulý rok na burze nebyl pro českou energetickou firmu úspěšný - její akcie klesly o 40 procent. Na druhou stranu firma z rekordního zisku vyplatila rekordní dividendu 50 korun na akcii.

ctete-v-ctvrtecnich-HN

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist