Turkmenský prezident Gurbaguly Berdymuchamedov byl počátkem týdne ve velmi nevlídné náladě. "Očekávání státu, který investuje do těžebního průmyslu velké částky, se nenaplňují kvůli vašemu nezodpovědnému přístupu," hřímal na speciálním zasedání vládní komise pro ropu a plyn.

V autoritářském Turkmenistánu to znamenalo vyhazov pro ministra přírodních zdrojů Annaguly Derjajeva, předsedu koncernu Tukmenněft Orazdurdy Hadžimuradova, předsedu koncernu Turkmengaz Dovleta Mommaeva a šéfa infrastrukturního koncernu Turkmennebitgazgurlušyk Atamurada Durdyjeva. Na jejich místa přišli mladí lidé, o kterých nikdo předtím za hranicemi Turkenistánu neslyšel.

Oficiálně prakticky všichni vrcholní manažeři ropné a plynové oblasti ztratili práci kvůli zpomalení tempa gazifikace země a snížení těžby ropy. Prezident Berdymachamedov se rozčiloval, že západní společnosti v Turkmenistánu pracují dvakrát efektivněji než domácí. Moskevský deník Vremja novostěj přišel ale s jinou verzí, která by měla znepokojovat i evropské odběratele plynu.

Podle tohoto listu turkmenský prezident zjistil, že jeho podřízení zfalšovali výsledky mezinárodního auditu nového naleziště Jižní Jolotan. Ten zpracovala britská firma Gaffney, Cline and Associates a podle ní zásoby dosahovaly šesti trilionů kubíků. To podle agentury Bloomberg znamenalo, že naleziště bylo označeno za "supergigantské", vždyť to je dvakrát více než zásoby nejperspektivnějšího ruského naleziště na Štokmanu.


Počátkem října turkménská média hlásila, že výsledky prvních pokusných vrtů jsou vynikající. Již po několika dnech se podle zdrojů Vremeni novostěj z Ašchabádu zjistilo, že zásoby jsou mnohonásobně nadhodnocené. Přišlo se na to údajně náhodou, když některé západní společnosti, které by se chtěly účastnit tendru na těžbu, prohlásily, že dokumentace, získaná od turkmenských úřadů, není příliš kvalitní. Ovšem jiná dokumentace prostě neexistuje. Problémem podle zdroje listu je, že Gaffney, Cline and Associates nebylo umožněno samostatně analyzovat prvotní výsledky průzkumu, ale již jejich zpracovanou verzi od turkmenských specialistů.

Pokud se skutečně ukáže, že na Jižním Jolotanu je řádově méně plynu, mohlo by to ohrozit projekt evropského plynovodu Nabucco. Ten totiž s turkmenským plynem do značné míry počítal a případný výpadek nebude jednoduché nahradit.