Hospodářská krize způsobila, že se hrubý domácí produkt Irska letos reálně propadne o sedm až osm procent. Následkem toho se ceny nemovitostí v Irsku letos propadnou o 45 procent proti maximům z roku 2006, uvedla ratingová agentura Fitch Ratings.

"Vyšší daně, nárůst nezaměstnanosti, pokles mezd a převis nabídky nadále strhávají irský trh s nemovitostmi dolů," uvedl Alastair Bigley z irské sekce agentury. Fitch se ve své předpovědi opírá o průzkum Permanent TSB/Economic and Social Research Institute, podle kterého se ceny domů v Irsku zatím snížily proti maximu z prosince 2006 o 24 procent.

Razantní propad cen přiměl zemi k tomu, aby slíbila 54 miliard eur na vytvoření banky na takzvaná špatná aktiva, kam se převedou nedobytné půjčky na nemovitosti z bankovního sektoru. Banky se potřebují očistit, aby to pomohlo oživit ekonomiku.

Keltský tygr zahnaný do kouta - čtěte ZDE

Fitch v dubnu snížila Irsku ratingové hodnocení závazků o jeden stupeň na AA-plus z AAA. Agentura dodává, že se propad cen nemovitostí kvůli vyšším nákladům na financování irského finančního sektoru ještě zhorší, napsala agentura Reuters.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist