Většina tuzemských tepláren letos nezvýšila ceny tepla pro domácnosti. Příští rok ale mnohé teplárenské firmy již plánují navýšení cen tepelné energie, a to většinou do pěti procent. Vyplývá to z průzkumu Teplárenského sdružení ČR, který byl zaměřen na ceny tepla v topné sezóně 2009/2010.

Průzkumu se zúčastnilo 24 členů sdružení zastupujících 33 teplárenských společností, které zásobují teplem celkem 1,1 milionu domácností.

Předseda výkonné rady Teplárenského sdružení ČR Alexej Nováček ve středu novinářům řekl, že 73 procent oslovených tepláren letos cenu tepla nezměnilo. Zhruba 12 procent tepláren ji snížilo až o pět procent, stejný podíl tepláren je snížil o více než pět procent. Naopak zvýšení cen tepla o více než pět procent v průzkumu oznámila tři procenta tepláren.

Uhelné teplárny cenu tepla od začátku roku podle Nováčka nezvyšovaly, některé ji naopak snížily, a to o několik procent. Plynové teplárny díky poklesu cen zemního plynu ceny tepla snížily, přičemž některé z nich i několikrát. "Jednalo se o zlevnění v řádu několika desetikorun na gigajoule. Pří průměrné spotřebě tepla okolo 40 gigajoule tak domácnosti mohou za letošní rok ušetřit i několik tisícikorun," uvedlo sdružení.

Zdražení o desítky korun

Příští rok hodlá zvýšit ceny tepla až o pět procent 46 procent tepláren. Se zvýšením cen tepelné energie o více než pět procent počítá 15 procent tepláren, cenu na letošní úrovni hodlá ponechat 21 procent teplárenských společností, devět procent očekává pokles až o pět procent a devět procent zatím neví, jak se budou jejich ceny tepla příští rok vyvíjet.

Podívejte se na grafy

(pro jejich zvětšení na ně klikněte)

  

Zvýšení cen tepla do pěti procent, které předpokládají uhelné teplárny, bude podle propočtů teplárenského sdružení znamenat zvýšení ceny gigajoule tepla o několik desítek korun. "Důvodem bude zvýšení cen vstupů, tedy zejména paliva, vody a dalších komodit," stojí ve zprávě Teplárenského sdružení ČR, podle kterého se do cen tepla promítne také vyšší sazba DPH či investice do modernizace uhelných zdrojů, aby vyhovovaly přísnější legislativě.

Rozhodne plynová krize?

Plynové teplárny podle sdružení zatím neví, jaké budou v příštím roce jejich ceny tepla, protože to ukáže vývoj cen zemního plynu. "V případě, že zůstane cena plynu stejná nebo se sníží minimálně, může i u plynových tepláren dojít k mírnému nárůstu ceny tepla v důsledku zvýšení DPH a cen ostatních vstupů potřebných při výrobě tepla," upozornilo Teplárenské sdružení ČR.

Při výraznějším snížení ceny zemního plynu by ale ceny tepla z těchto zdrojů mohly dál klesat.

V Česku je z tepláren a blokových kotelen zásobováno teplem pro vytápění a ohřev vody 1,6 milionu domácností. Členové Teplárenského sdružení ČR zajišťují dodávky pro více než 1,2 milionu domácností.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist