Nálada mezi německými podnikateli se v říjnu mírně zlepšila, výsledek ale není tak dobrý, jak předpokládali analytici. Index mnichovského institutu Ifo, který tyto údaje sleduje, vzrostl na 91,9 ze zářijových 91,3 bodu. To znamená, že největší ekonomika v Evropě se sice zotavuje z recese, ale zřejmě ne tak svižně, jak naznačovala některá data.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že index vystoupí na 92 bodů. Odhady se ale značně lišily a pohybovaly se v pásmu od 91,3 až 95,6 bodu.

Kurz eura na devizových trzích na zprávu zareagoval mírným poklesem, a měna tak vůči dolaru sestoupila z maxima za posledních 14 měsíců. Bezprostředně po zveřejnění zprávy se ale euro udrželo nad psychologicky důležitou hranicí 1,50 USD. Vzhůru se naopak vydaly ceny dluhopisů evropských vlád.

Ifo sestavuje index na základě průzkumu, který každý měsíc provádí mezi zástupci zhruba 7000 firem po celém Německu.

Náznaky oživeni nestačí, je třeba jistota

Německo se podle statistiků ve druhém čtvrtletí vymanilo z nejhlubší recese od druhé světové války. Ministerstvo financí v pondělí uvedlo, že ekonomika by měla i ve třetím čtvrtletí pokračovat v zotavování, i když není jasné, zda má současné oživení pevné základy.

Oživujícímu hospodářství pomáhají také průmyslové zakázky, které se v srpnu meziměsíčně zvýšily o 1,4 procenta díky růstu zahraničních objednávek.

"Průmyslové zakázky se zvyšují šest měsíců za sebou a nahradily zhruba třetinu předchozího propadu poptávky," upozornilo ministerstvo. Dodalo, že nárůst zakázek lze očekávat i v celém třetím čtvrtletí. Opravilo však červencový nárůst zakázek na 3,1 procenta z původně ohlášených 3,5 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru