Ekonomická recese zasáhla celý svět, nicméně Asie a zejména Čína ukazují, že se z této krize rychle otřepaly a v globální ekonomice získají silnější pozici než před krizí. Čína nejnovějšími čísly navíc potvrzuje, že se již plně zotavila.

Potvrzuje se tak, že se globální ekonomika pod tlakem Asie mění. Nejnovější čísla o růstu HDP za letošní třetí čtvrtletí na úrovni 8,9 procenta ukazují, kam se přesouvá ekonomický rozvoj.

Vysoké tempo hospodářského růstu nutí Čínu rozhlížet se po světě po nových zdrojích surovin a paliv. Její energetické společnosti jenom od loňského prosince do konce letošního září utratily za akvizice v zahraničí nejméně 13 miliard dolarů.

Majetkové podíly získaly mimo jiné v Sýrii či Kazachstánu. Akviziční terče ale nacházejí i v Evropě, kde čínská Sinopec Group nedávno získala za 8,1 miliardy dolarů kontrolu nad švýcarskou Addax Petroleum. Přes ni se dostane také na nová ropná pole v Nigérii.

Čínské oči se kromě toho stáčejí k na suroviny bohatému Rusku, s nímž nedávno při návštěvě ruského premiéra Vladimíra Putina v Pekingu dojednali Číňané nové kontrakty za 3,5 miliardy dolarů a předběžně již dojednali smlouvu s plynárenským gigantem Gazprom na dodávkách zemního plynu.