O možném prodeji 16procentního podílu společnosti Shell v České rafinerské se spekuluje už dva roky jako o události, která nejspíš jednou přijde. Teď se ale soutěž na tyto akcie v tichosti skutečně rozbíhá.

A utkají se v ní hned dvě české firmy: státem ovládané MERO, provozovatel ropovodů Družba a IKL – Ingolstadt, a Unipetrol, který má na akcie předkupní právo.

„Koncem října skončíme v České rafinérské s prověřováním ekonomiky a smluv. Pak dáme Shellu předběžnou finanční nabídku,“ řekl HN zdroj ze společnosti MERO. Generální ředitel firmy Jaroslav Pantůček nechce konkrétní kroky komentovat. „Náš zájem o podíl trvá, jednání pokračují,“ říká jen.

MERO, jež loni vydělalo při téměř dvoumilardových tržbách rekordních 337 milionů korun čistého, chce koupi financovat zčásti ze svého, zčásti pomocí úvěrů či dluhopisů.

Slohové cvičení 

Zájem o navýšení svého dnes 51procentního podílu v České rafinerské má i Unipetrol, česká dcera polské petrochemické jedničky PKN Orlen. „Zpracování ropy je náš klíčový byznys, máme o navýšení našeho podílu zájem,“ potvrzuje mluvčí Blanka Růžičková.

O dalších účastnících soutěže lze jen spekulovat. Nejčastěji se mluví o ruském Lukoilu, jehož šéf Vagit Alekperov zájem o rafinerskou oznámil už před rokem. Jenže v Moskvě před dvěma týdny řekl, že Lukoil už rafinerské kapacity ve střední Evropě nepotřebuje, protože investoval do vlastních rafinerií a do akvizic v Nizozemsku a Itálii. Zároveň si ale nechal pro vstup do soutěže otevřené dveře: „Budou-li nabídky na prodej, určitě je zvážíme.“

Cenu za podíl Shellu v největší české rafinerské firmě odhadují znalci zhruba na 200 milionů dolarů, tedy asi čtyři miliardy korun. I proto je MERO považováno spíš za outsidera soutěže. „Shell má vysoké nároky a finanční nabídka MERO na něj těžko udělá velký dojem. Spíš to bude jen takové slohové cvičení,“ řekl HN jeden z oslovených petrolejářských expertů. „Nabídku bude třeba dobře zvážit a vyargumentovat, jinak na ni ministr financí těžko kývne,“ upozorňuje náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner.

Pro Česko je důležité především to, aby do rafinerií nevstoupil nějaký nežádoucí akcionář. Řada odborníků právě za takového hráče považuje ruské petrolejáře. Angažmá státní firmy MERO má být hlavně pojistkou proti takovému scénáři. Podle Hünera jsou tu ale i další efekty, především úspory, jež by přineslo propojení monopolního dopravce ropy do Česka a jejího dominantního zpracovatele.

Navíc by MERO podle informací HN mohlo mít jako akcionář České rafinerské i výhodnější pozici při jednání s majiteli Transalpinského ropovodu TAL, který přes odbočku IKL zásobuje Česko. MERO se už víc než rok marně snaží získat v TAL alespoň minimální akciový podíl.

Odborníci na petrochemii oslovení HN shodně upozorňují, že odchod Shellu z České rafinerské není zatím stále zcela jistý. Firma tento záměr nikdy nepotvrdila. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ opakuje šéf českého zastoupení Pavel Šenych. Podle expertů mimozemského petrochemického obra k prodeji českých akcií nic nenutí, záleží hlavně na tom, jak atraktivní nabídky dostane.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist