Poptávka po pohonných hmotách rostla v "říši středu" již šestý měsíc za sebou. Analytici nicméně upozorňují, že tempo růstu bylo vysoké také vzhledem k nízké úrovni poptávky před rokem, kdy poptávka kvůli nastupující krizi stoupla jen o 2,3 procenta.

Čína, druhý největší konzument ropy po USA na světě, minulý měsíc podle kalkulací agentury Reuters spotřebovala denně 8,17 milionů barelů ropy, což je o 5,8 procent více než v srpnu.

Růst poptávky po ropě přitom přišel spolu s poklesem celkových zásob. Povede to nejspíš k dalšímu zvyšování ceny za barel, která je už nyní na ročním maximu těsně pod 80 dolary.

Poptávka po naftě, která je hlavní pohonnou hmotou v zemi, stoupla meziročně o 7,7 procenta. Rekordy trhaly i čínské rafinerie, které minulý měsíc zpracovaly takřka osm milionů barelů ropy denně, což bylo meziročně o 14 procent více.

Čínská vláda navíc minulý týden vyhlásila plán, podle kterého má kapacita čínských rafinérií do roku 2015 stoupnout na 11 milionů barelů (resp. 550 milionů tun) denně.

Přes milion prodaných aut za měsíc

Na počátku letošního roku se poptávka po ropě v zemi snížila o téměř devět procent. Od té doby však pozvolna roste. Stejně tak HDP, ve třetím čtvrtletí rostla o 8,9 %, o procento více než v předchozím kvartálu.

„Pekingská vláda zvyšuje investice do infrasktury, čímž roste právě i poptávka po ropě. Navíc nedávno zrušili daň z nákupu menších aut do objemu 1,6 litrů a uvažují i o vyšších kubaturách,“ řekl serveru iHNed.cz analytik společnosti Colosseum Petr Čermák. Díky stimulům se tak v Číně jen za září prodalo 1 015 069 vozů, což je o polovinu více něž před rokem.