Vývoz z Německa se za šest měsíců letošního roku propadl o 23,5 procenta. Vývoz do zemí Evropské unie klesl o 24,3 procenta, do zemí mimo EU o téměř 22 procent. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil německý statistický úřad. Německo je od roku 2003 největším vývozcem na světě.
Statistický úřad dodal, že pokles objemu vývozu do Irska, Španělska, Maďarska a Británie byl nadprůměrný. Mimo EU zaznamenal prudký pokles vývoz do Ruska a Turecka. Vývoz do Spojených států se snížil o 27 procent a do Japonska o 23 procent, uvedla agentura AP.
Německá asociace vývozců BGA očekává, že vývoz z Německa letos klesne o 18 procent, a sníží se tak poprvé od roku 1993. V příštím roce by však mohl export začít opět růst a stoupnout o pět až deset procent. Německo má na celosvětovém obchodu desetinový podíl.
Světová obchodní organizace (WTO) nedávno uvedla, že hodnota vývozu zboží z Německa a Číny v dolarech se v prvním pololetí letošního roku vyrovnaly. Odborníci odhadují, že Čína již brzy předstihne Německo a stane se největším vývozcem na světě.
Čína jako vítěz krize, ozývá se stále častěji
Ekonomice Číny je čím dál častěji přisuzována role vítěze světové hospodářské krize a tamní hospodářství pomalu začíná přebírat dominantní postavení ve světě.
Nedávno oznámila studie Konfederace zaměstnavatelů Číny (CEC), že za loňský rok poprvé zaznamenalo 500 největších čínských firem vyšší zisk než jejich američtí konkurenti. Čínské koncerny totiž těží z domácího trhu a politiky domácí vlády.
Zahraniční obchod je dlouhodobě hnacím motorem čínské ekonomiky, v prvním pololetí sice v důsledku poklesu poptávky šlápnul na brzdu a přiškrtil svůj růst jen na 2,9 procenta. Nicméně oživení poptávky průmyslových zemí a hlavně domácí poptávky, které přišlo v letních měsících, pomohlo znovu zahraničnímu obchodu i celé ekonomice.
Peking navíc útok na západ podporuje masivní finančními injekcemi čínských akvizic v zahraničí, což mnoho firem využívá v čím dál větší míře. Washingtonský Peterson Institute ve své nejnovější studii zaměřené na přímé investice Číny (China's Changing Outbound Foreign Direct Investment z června 2009) uvádí, že Číňané dnes chtějí ovlivnit také vývoj výrobků, jejich propagaci a maloobchod. Mnoho peněz proto investují do převzetí inovativních firem a silných značek.
Odborníci z Goldman Sachs odhadují, že Čína západní velmoci předhoní dokonce ještě rychleji, než se čekalo. "Čínské hospodářství již v roce 2011 dosáhne velikosti ekonomiky v Japonsku, a v roce 2027 by mohlo předhonit Spojené státy. ," řekl nedávno v rozhovoru pro německý časopis Manager Magazin Jim O'Neill, hlavní ekonom americké banky Goldman Sachs. Dosud podle něj experti počítali s tím, že Asiaté předhoní USA až o deset let později.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist