Většině lidí se při platbách za topení od ledna ani přes pokračující krizi a nárůst nezaměstnanosti příliš neuleví. Očekávaný sedmiprocentní pokles plateb domácností za elektřinu totiž hravě přebijí vyšší platby za teplo či uhlí. Od ledna má navíc celkově zdražit i voda.
Nejvíce si připlatí zákazníci tepláren a lidé, kteří topí hnědým uhlím. Vyplývá to z ankety HN mezi analytiky a mezi distributory těchto komodit. Zatímco elektřinou topí jen necelá desetina domácností, dálkové teplo a uhlí využívá více než polovina lidí. Asi 40 procent využívá plyn, který by měl v prvním čtvrtletí "zůstat na svém" a pak spíše růst.
Cena "špinavého uhlí" by se podle těžařů měla zvyšovat v řádu několika procent. Majiteli rodinného domku by se tak vytápění prodražilo o několik stokorun. Černé uhlí by naproti tomu mělo zlevnit, a to až o pět procent.
"Ceny v poslední době vylétly nahoru až příliš, zdá se že celosvětově jeho cena může jít dolů," řekl Jiří Gavor z firmy ENA.
Zvýšení cen hnědého uhlí pocítí lidé, kteří bydlí v domech centrálně zásobovaných teplem. Právě teplárny topící uhlím totiž chystají ve srovnání s letoškem výraznější zdražení. Uhelné teplárny jsou ale zatím stále levnější než ty, co jedou na plyn.
Podle aktuálního průzkumu Teplárenského sdružení hodlá příští rok zvýšit ceny tepla až o pět procent polovina tepláren. V některých městech půjdou ceny ještě o něco víc.
Nad zlevněním proudu se nedá při pohledu zpět příliš jásat. Ceny se vlastně vrátí jen zhruba o rok zpět, přičemž letos lidé za elektřinu zaplatili historicky nejvyšší částky.
Způsoby vytápění v pasivním domě - čtěte ZDE
Samotná silová elektřina by díky poklesu velkoobchodních cen mohla zlevnit až o 15 procent, jenže konečné ceny výrazně zvednou poplatky za rozvod elektřiny a další povinné platby. Analytici proto očekávají, že celková cena poklesne "jen" o 5 až 10 procent. Jasněji bude v listopadu, kdy Energetický regulační úřad (ERÚ) vyhlásí regulované ceny pro jednotlivé regiony.
Cena zemního plynu pro domácnosti by od ledna měla zůstat na podobné úrovni jako nyní. "Nečekáme zásadní výkyvy v cenách v prvním čtvrtletí 2010," říká David Konvalina, šéf marketingu v největším tuzemském dodavateli plynu RWE Transgas, kde zároveň dohlíží na prodej malým zákazníkům.
ak se platby změní, ohlásí RWE i další velcí prodejci plynu na konci listopadu. Bude to záviset hlavně na vývoji cen ropy na světových trzích a na směnném kurzu koruny vůči dolaru, za který firmy plyn nakupují. "Nyní jsou ceny plynu velmi nízko, v průběhu roku by mohly začít růst," říká Jan Procházka, analytik Cyrrus.
Výrazně by měly stoupnout i ceny vody. Města o nich nyní vyjednávají s distributory.
"Očekáváme, že provozní náklady stoupnou do pěti procent, otázkou však je, jak se do cen promítnou dlouhodobé investice například do výstavby a rekonstrukce čističek," vysvětluje Miloslava Melounová ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací. Tyto investice by mohly cenu vody v některých regionech zvýšit až o 15 procent.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist