32 Kč
za hektolitr a každý stupeň extraktu mladiny budou platit pivovary v příštím roce za spotřební daň. Je to o 42 % víc než po 11 minulých let
0,70 Kč
O tolik zdraží vyšší spotřební daň a o procento vyšší DPH půllitr desítky. U dvanáctky vzroste cena zhruba o korunu
Tuzemské pivovary mění taktiku. Zatímco před zhruba v půli října oznámily, že budou kvůli zvýšení spotřební daně a DPH zdražovat pivo, nyní chtějí růstu spotřební daně zabránit. A avizují, že v přípravě pracují na stížnosti k Ústavnímu soudu. Novinářům to ve čtvrtek řekl místopředseda Českého svazu pivovarů a sladoven Jiří Fusek.
Spotřební daň se má od ledna zvýšit o 50 haléřů na půllitr piva, s čímž pivovary nesouhlasí a o zrušení tohoto opatření, které je součástí úsporného balíčku, chtějí ještě na podzim jednat s ministrem financí Eduardem Janotou.
"Pokud nedopadnou naše jednání s ministerstvem financí tak, abychom pomohli celému pivovarskému průmyslu, tak připravujeme zásadní právní kroky. Po nabytí zákona k 1. lednu připravujeme všechny právní stížnosti na zablokování tohoto zákona. Pokud neuspějeme v ČR, tak se připravujeme do Bruselu," prohlásil Fusek.
Menší pivovary se obávají toho, že zatímco obří pivovary se se zvýšením daní vyrovnají z pozice velkých hráčů relativně dobře, tak pro ně by to mohlo znamenat likvidaci.
Už teď je zřejmé, že zvýšení spotřební daně nahraje právě hlavním pivovarům na trhu, které ovládají trh a postupně zaplní pozice tam, kde je kvůli nezvladatelnému růstu nákladů vyklidí menší konkurenti. Podle lidí z oboru stačí, když velcí producenti se zdražením počkají nebo zdraží od ledna jen minimálně.
Horší zásah státu než Diag Human
Stížnost podle Fuska připravuje několik tuzemských pivovarů, přičemž první bude směřovat k Ústavnímu soudu. "Jedná se o tvrdý zásah státu do ekonomiky suverénních firem, který nás může vážně ohrozit. Je to horší situace než Diag Human, což znamená, že by to stát mohlo stát miliardy korun. My do toho ale půjdeme," podotkl Fusek.
Největší pivovar světa prodává Staropramen i další evropské pivovary - čtěte ZDE
Hospody od ledna zdraží pivo, obchody snad cenu zatím nezvýší - čtěte ZDE
Pivovarům se podle něj nelíbí, že o zvýšení daně bylo rozhodnuto krátce před zahájením nového účetního roku. "Změnit takto pravidla hry při nemožnosti vymoci tyto daně ze svých odběratelů bez pojištění zákonem je přímo vražedné," prohlásil.
U hektolitru desetistupňového piva se spotřební daň podle propočtu svazu od ledna zvýší ze 240 na 340 korun, tedy o 42 procent. Další tlak na zdražování piva prý přinese plošné zvýšení DPH o jedno procento. Například pivovar, který ročně vyrobí 100.000 hektolitrů piva, bude muset státu za rok podle svazu zaplatit o deset milionů korun více na daních.
"Musíme platit víc hned od ledna, ale přitom naši odběratelé mají splatnost tří až pět měsíců. Kdo to zpoždění nevykryje ze svých zdrojů, bude se muset zadlužovat. Tohle je zkrátka politický zločin na českých pivovarech," prohlásil Fusek před dvěma týdny.
Pivovary: Zvýšení daně poneseme sami
Pivovary přitom tvrdí, že nebudou moci cenu piva zvýšit, protože mají dlouhodobé smlouvy s obchodními řetězci. Se supermarkety je totiž skoro nemožné vyjednat vyšší cenu. Takový pivovar přijde ze svého o miliony. To je i případ náchodského Primátora, který jen menší část piv prodává hospodám v sudech. "Nedělám si iluze. Z některých supermarketů asi budeme muset kvůli propadu marže odejít," uvedl nedávno pro HN ředitel Primátora Josef Hlavatý.
Promítnout vyšší daň prý nemohou ani v cenách pro restauratéry, kteří se kvůli hospodářské krizi potýkají s poklesem počtu hostů a nižšími tržbami.
"Všichni budou muset o něco zvednout cenu. Zvýšení daně mají větší šanci přežít ty větší pivovary," reagoval však v půli října výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Obtížná bude podle něj situace hlavně pro pivovary, které dodávají víc do řetězců než do hospod.
Většinu nákladů na zvýšení spotřební daně tak ponesou samy pivovary a s tím se podle svazu těžko vyrovnají, jelikož kvůli hospodářské krizi čelí oslabené poptávce. "Zhruba 30 procent malých pivovarů už má vážné problémy," podotkl Fusek.
Zástupci svazu by se do dvou týdnů měli sejít s ministrem Janotou, kterému chtějí vysvětlit důvody, proč by se spotřební daň v případě piva zvyšovat neměla. Pivovary zároveň minulý týden vyzvaly premiéra Jana Fischera, aby zvážil zrušení zvýšení spotřební daně na pivo, a připomínají, že na tuzemské i zahraniční víno je nyní nulová spotřební daň.
Odbyt piva klesne a stát na zvýšení daně prodělá
Úsporný balíček, který zvyšuje spotřební daň z litru piva o jednu korunu, schválil parlament počátkem října a byl nezbytnou podmínkou pro to, aby vláda mohla na příští rok sestavit rozpočet s deficitem necelých 163 miliard korun. Bez úspor by mohl být schodek až 230 miliard korun. Vyšší zdanění piva má do rozpočtu navíc přinést zhruba 1,2 miliardy korun.
Fusek ale oponuje, že odbyt piva i kvůli vyšším daním příští rok klesne o 15 až 20 procent, takže příjmy státu ze spotřební daně naopak klesnou o zhruba miliardu korun. "
Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob minulý týden řekl, že ministerstvo se debatě o dopadech zvýšení spotřební daně na producenty piva nebrání. Na druhou stranu cílem opatření na straně výdajů i příjmů státního rozpočtu podle něj bylo, aby měla plošný charakter.
Nejen malým výrobcům piva by podle Jakoba mohlo nepřímo pomoci přeřazení restauračních služeb do nižší sazby daně z přidané hodnoty, o kterém nyní rozhoduje sněmovna.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist