Jako jediná bitevníky L-159 zatím využívá česká armáda, která si objednala přes 70 strojů, zdaleka je ale nepotřebuje všechny.
Dnes v poledne končí termín pro podávání přihlášek do největšího "jaderného tendru" na světě. Do této doby mohly čas podat svoji nabídku uchazeči o obří zakázku na dodávku nových jaderných reaktorů pro elektrárnu Temelín.Vítěz soutěže získá příslib i na stavbu dalších reaktorů pro ČEZ, a tak se cena celého kontraktu bude pohybovat kolem 500 miliard korun. Tendr je tak vůbec největším v historii světové energetiky.
Šéfové ČEZ čekají, že se do soutěže může přihlásit až šest firem. Mezi očekávanými kandidáty jsou americký Westinghouse, ruský Atomstrojexport, francouzská Areva, japonské Mitsubishi, francouzsko-japonská Atmea, případně korejská KHNP.
Zatím žádná energetická firma na světě nevypsala soutěž o tak velkou zakázku, jako je dodávka nových jaderných reaktorů pro ČEZ. Ta hledá výrobce nejen pro dva nové bloky v Temelíně. Kromě něho plánuje až tři další reaktory - v Dukovanech a v plánovaných elektrárnách v cizině.
Vítěz nebude znám dřív než koncem roku 2011. Jenomže už teď obří projekt budí pozornost.
Má vůbec smysl stavět další temelínské bloky? Měly by ho stavět Američané, Rusové nebo někdo jiný? Bude výběr dodavatele politickou věcí nebo jen záležitostí čistě odbornou?
Na tyto a další otázky odpovídal odborník na jadernou energetiku Radek Škoda.
Online rozhovor
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist