Nekontrolovaný rozvoj slunečních elektráren si podle provozovatelů elektrizačních soustav vyžádá v budoucích letech investice do sítí zhruba 25 miliard korun. Na pondělní tiskové konferenci to uvedli zástupci Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).
V Česku stát vykupuje elektřinu ze slunečních elektráren za zvýhodněnou cenu, která v důsledku prodražuje každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny. Výstavba fotovoltaických elektráren se proto pro podnikatele stala velmi vyhledávanou investicí. "Jsme plně vytížení a práce bude dost i příští rok," chválí si například Josef Osvald z firmy ERCO.
Rozlišujme vytápění a elektřinu
Masový rozvoj fotovoltaiky zvyšuje vytížení přenosové soustavy. „V některých lokalitách je již kapacita připojení vyčerpaná,“ upozornil člen správní rady ČSRES Jan Kanta. „Sluneční elektrárnu lze vybudovat za pár měsíců, ale síť se připravuje v řádu desítek let,“ řekl ředitel E.ON Distribuce Josef Havel a dodal, že energetici dnes postrádají dlouhodobou vizi.
Zda Energetický regulační úřad (ERÚ) promítne zvýšené náklady provozovatelů sítí do cen pro konečné zákazníky, zůstává zatím otázkou. Ceník pro příští rok by měl vydat kolem 18. listopadu.
Kromě férovější podpory zelených zdrojů chce sdružení po státu také, aby rozdělil své ekologické cíle mezi elektřinu, vytápění, chlazení a dopravu. Třeba na příští rok totiž stát počítá s osmiprocentním podílem zelené energetiky. Kolik má jít z biomasy, větru či ze slunce však určeno není.
O pět korun dráž než za hranicemi
Stát by měl také významně snížit garantované výkupní ceny elektřiny. Technologie totiž zlevnily o polovinu a návratnost investic do fotovoltaiky je příliš krátká – zhruba šest let. Výkupní ceny jsou vysoké i ve srovnání se zahraničím, letošním standardem bylo Jana Kanta 13 Kč za kilowatthodinu, zatímco za hranicemi je to kolem osmi korun.
Instalovaný výkon u slunečních elektráren vzrostl podle MPO mezi lety 2007 a 2008 zhruba patnáctinásobně z původních 3,4 megawattu na 54,29 MW. Ke konci června tohoto roku dosáhl instalovaný výkon již 80 MW, na začátku září byl pak 102,7 MW. A čísla i nadále rostou, např. moravská obec Kunštát dnes oznámila záměr ještě letos začít stavět vlastní solární elektrárnu s výkonem 1,74 MW.
Členové sdružení evidují podané žádosti o připojení zdrojů o výkonu zhruba 22,8 gigawattu, z nichž asi 16 GW připadá na fotovoltaiku. Současný instalovaný výkon v obnovitelných zdrojích je přitom podle Kanty asi 17 GW.
ČSRES sdružuje provozovatele regionálních distribučních soustav. Členy jsou ČEZ Distribuce, E.ON Distribuce, Pražská energetika distribuce a provozovatel národní přenosové soustavy ČEPS.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist