Míra nezaměstnanosti ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně stoupla na 7,4 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku došlo k nárůstu o 3,1 procentního bodu. Informoval o tom ve středu Český statistický úřad.
Odlišná metodika zjišťování se promítla do diference mezi výší obecné míry nezaměstnanosti (ILO) a míry registrované nezaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Tendence vývoje obou měr byly podobné, míra registrované nezaměstnanosti MPSV dosáhla ve 3. čtvrtletí hodnoty 8,4 procenta. I zde byl ale stejný meziroční nárůst jako u ČSÚ - tedy o 3,1 procentního bodu více než loni.
Průměrný počet nezaměstnaných osob podle metodiky ILO, očištěný od sezónních vlivů, se proti 2. čtvrtletí zvýšil o 44.300, což je více o 0,8 procentního bodu. "Tempo růstu nezaměstnanosti zůstalo i ve třetím čtvrtletí relativně vysoké. Rok 2009 se nadále vyznačuje prudkým vzestupem úrovně nezaměstnanosti v České republice," uvedl ČSÚ.
Počet nezaměstnaných osob dosáhl 387.000, z toho bylo 195.400 žen. V porovnání se 3. čtvrtletím loňského roku se celkový počet nezaměstnaných zvýšil o 163.100 osob. V relativním vyjádření se jedná o nárůst o 72,9 procenta. meziroční růst se projevil jak u žen (o 68.500), tak především u můžu (o 94.600).
Skok v čase: Nezaměstnanost je jako před deseti lety - čtěte ZDE
Průzkum: Recese v USA skončila, nezaměstnanost ještě poroste - čtěte ZDE
Podle ČSÚ mají nízkou míru nezaměstnanosti trvale vysokoškoláci (2,9 procenta) a osoby s úplným středním vzděláním s maturitou (5,2 procent). Vysoká míra nezaměstnanosti přetrvává ve skupině osob se základním vzděláním (25,5 %) a mírně nadprůměrná je v početné skupině osob se středním vzděláním bez maturity vč. vyučených (8,0 %).
"Nová čísla o zaměstnanosti ukazují, že firmy se snaží skutečně snižovat náklady, jak se dá. Na rozdíl od všech ostatních demografických skupin totiž roste zaměstnanost u žen mezi 55 a 64 lety. V České republice to bylo ve druhém čtvrtletí o 0,4 procentního bodu, a v celé Evropské unii dokonce 1,3 procenta. Takový růst se nedá vysvětlit pouze tím, že by lidé v předdůchodovém věku odcházeli do předčasného důchodu, protože podobnou tendenci nevidíme u mužů. Zřejmě tak některé firmy přistoupily na strategii propouštění zaměstnanců s vyššími platy a jejich nahrazování ženami v předdůchodovém věku, které mají ze všech skupin nejnižší průměrné mzdy," uvedl ekonomický analytik ODS David Havlíček.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist