Kurz koruny jde prudce nahoru a podle bankéřů se schyluje k tomu, že ČNB proti tomu co nevidět zakročí. Tvrdá měna se totiž centrální bance nehodí - zvlášť po pondělku, kdy statistici potvrdili, že do Česka se po šesti letech vrátila deflace - ceny v říjnu klesly proti loňsku o 0,2 procenta.

Po tom, co minulý týden ČNB nesnížila úroky, se na měnu vrhli spekulanti. V pondělí se tak koruna dostala k euru až na 25,58 koruny za euro a k dolaru na dohled 17 korunám za jeden dolar. Kurz je blízko svého letošního rekordu - a když byla koruna na této úrovni před měsícem, tak ji guvernér Zdeněk Tůma i viceguvernér Miroslav Singer chtěli srazit. Tvrdý kurz z jejich pohledu tlačí ceny zbytečně moc dolů a dusí ekonomiku. Pohrozili tedy zásahem na trhu, a měna oslabila.

Mezi ekonomy se tak množí spekulace, že bankéři proti koruně co nevidět zakročí znovu. "Pokud bude koruna dál sílit, čekám další slovní vystoupení. ČNB je v posledních dnech na korunu velmi citlivá," říká Martin Lobotka z České spořitelny.

 KURZOVNÍ LÍSTEK K 09.11.2009
  USA USD 17,070 -1,198%  
  EMU EUR 25,580 -0,389%  

Zahraniční investoři teď využívají korunu ke spekulativním obchodům s americkými dolary. Úroky v USA jsou totiž na nule a oni si tak půjčují dolary a nakupují za ně koruny, které jsou úročeny lépe. "Investoři testují, kam až je ČNB ochotna nechat korunu zajít," dodává hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Podle něj je tak možné, že centrální banka úroky přece jen sníží. "Nízké ceny jí k tomu dávají prostor, a bude tak záležet hlavně na kurzu měny," dodává ekonom.

Koruně se bude dařit zřejmě tak dlouho, dokud vydrží optimismus na světových finančních trzích. Investoři mají menší strach riskovat, což může kurz podle některých předpovědí vytáhnout až na 24,80 Kč za euro.

Ceny by naopak měly brzy začít opět růst - pro příští rok ČNB plánuje růst cen kolem dvou procent.