Sázet na to, že nákup vánočních dárků zase zvládnete s pomocí půjčky, se letos nemusí vyplatit. Tuzemské splátkové firmy, jež Čechům půjčují desítky miliard v hotovosti - přes karty a i přímo na nákupy zboží v obchodech, odmítají zájemce, kteří už dluh někde mají. Zhoršená dostupnost půjček od splátkových firem souvisí s jejich rostoucí obavou, že jim lidé nebudou schopni peníze vrátit.
»Zamítáme žádost asi každého druhého, kdo žádá o hotovostní úvěr a skoro jednu čtvrtinu zájemců o nákup zboží na splátky. Jde o lidi, kteří mají více úvěrů a u nichž vnímáme velké riziko předlužení, a tedy neschopnosti splatit další úvěr,« říká Erich Čomor, šéf splátkové společnosti Home Credit, která patří mezi tři největší "půjčovatele" na českém trhu.
Opatrnější jsou při poskytování půjček také ve společnosti Cetelem. "Žádostí o půjčky máme více než loni, ale při posuzování projde jen málo zájemců," potvrzuje mluvčí společnosti Cetelem Martin Malý s tím, že nemůže být konkrétnější, protože firma tyto údaje nezveřejňuje. Loni Cetelem napůjčoval za 12,16 miliardy korun, letos se podle Malého vrátí na úroveň o dva roky nazpět, což bylo 8,9 miliardy korun.
O tom, co všechno se bere v potaz při rozhodování, zda úvěr udělit, nechtějí firmy příliš hovořit. Od klientů však požadují na stejnou půjčku vyšší plat. "Pouze příjem ale roli nehraje. Jestliže zjistíme, že zájemce má zápis v registru dlužníků, úvěr nedostane. Navíc máme nyní více času se klientům individuálně věnovat, a tak si některé věci ověřujeme přímo telefonátem do zaměstnání," říká Malý s tím, že průměrná hotovostní půjčka činí u Cetelemu zhruba 100 tisíc korun.
Podle Malého zájemců o hotovostní úvěry přibývá. Lidé si totiž nepůjčují jen na hezké dárky pod vánoční stromeček, ale často si tak i řeší tíživou životní situaci. "Přicházejí lidé, kteří by loni nepřišli. Dostali výpověď a zkouší všemožné cesty, jak přijít k penězům," říká Malý.
Vedle toho, že splátkové firmy odmítají více potenciálních klientů, mají Češi vůbec menší zájem o půjčky. Firmy sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly za letošní tři čtvrtletí půjčky ve výši 30,7 miliardy korun, což znamená snížení o čtvrtinu oproti stejnému období roku 2008.
Tradiční předvánoční žně splátkových firem se letos konat nebudou.
"Odhadujeme, že objem nových půjček nám letos klesne v porovnání s předchozím rokem až o pětinu," řekl šéf Home Credit Čomor s tím, že za poklesem stojí zejména obavy lidí z nových dluhů. Splátkové společnosti cítí ochladnutí zájmu o nákup na splátky ve všech druzích zboží, výrazně je to cítit například i u televizorů, které byly kvůli chystané digitalizaci vysílání loňským hitem.
Kromě toho, že podmínky půjček zpřísnily, jsou peníze letos i výrazně dražší. Průměrná RPSN bankovních půjček na nákupy, což je roční procentní sazba nákladů pro klienta včetně všech poplatků, se podle statistiky ČNB na konci září vyšplhala na 15,1 procenta, což je o jeden procentní bod více než na konci loňského roku. U splátkových firem podobná statistika neexistuje, podle zkušeností z minulosti jsou však jejich půjčky ještě dražší než bankovní. Podobně jako banky dávají splátkové firmy na půjčky vyšší rizikové marže, protože nezaměstnanost má příští rok stoupnout nad 10 procent a lidé budou mít proto větší problémy s hrazením dluhů.
Loni splátkové společnosti zažily rekordní rok, když napůjčovaly finanční prostředky za 54,35 miliardy korun. Celkově přitom podle ČLFA dluží Češi na spotřebitelských úvěrech 74,7 miliardy korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist