Investoři se v pondělí vydali do práce s dobrou náladou, kterou jim přivodilo zasedání skupiny ministrů financí skupiny G20 ve skotském golfovém St. Andrews. Po ujištění, že fiskální stimuly budou pokračovat dokud nebude jisté, že je ekonomická situace pod kontrolou, byla zapomenuta nervozita z předchozího týdne a nastala nákupní horečka na rizikovějších aktivech.

Trh tak vyjádřil naději, že úrokové sazby zůstanou ještě nějakou dobu na svých velmi nízkých úrovních a peníze tedy nepodraží. Negativně na zprávu zareagoval americký dolar, který propadl pod hranici 1,50 dolaru za euro. Odliv z dolaru a zvýšená inflační očekávání naopak pomohly cenám zlata a ropy. Cena zlata za trojskou unci překonala 1100 dolarů a dostala se tak na rekordní úroveň.

Reakce ceny ropy na oslabující dolar byla silnější než reakce na zprávu o hurikánu Ida, kvůli kterému bylo třeba uzavřít část ropných kapacit v Mexickém zálivu, protože po útoku nad úroveň 80 dolarů za barel se po mírném posílení dolaru cena vrátila rychle pod tuto hranici.

Pozitivní náladu podpořila i makroekonomická data z Číny a z Německa. Průmyslová výroba největší ekonomiky Eurozóny vykázala za září nečekaný nárůst stejně jako průmysl třetí největší světové ekonomiky. Čína nejdříve zaznamenala neuvěřitelný skok automobilového průmyslu o 77%, aby k tomu ve středu přidala říjnový meziroční růst výroby o 16,1% a snažila se tak potvrdit, že pro Číňany je krize už minulostí.

Dobrá nálada se vrátila k finančním titulům, když hned v pondělí příjemně překvapila svými hospodářskými výsledky německá pojišťovna Allianz a v úterý vyhlásila ratingová agentura Moody’s, že problémová americká AIG bude s největší pravděpodobností schopna splatit svůj dluh vůči americké administrativě.

Jako nový tahoun akciových trhů se ukázal být technologický sektor. Nejdříve společnost Hewlett-Packard oznámila, že souhlasí s cenou 2,7 mld. dolarů za koupi výrobce síťového vybavení 3COM, aby ve čtvrtek pokračovali dva nesmiřitelní výrobci procesorů AMD a Intel oznámením o dosažení dohody o urovnání probíhajících sporů. Intel zaplatí svému konkurentovi vyrovnání ve výši 1,25 mld. dolarů.

Po hubených letech dostává pozitivní impulz i letecká doprava, když se společnost British Airways dohodla na sloučení se španělskou Iberií, čímž by měl vzniknout třetí největší dopravce na světě.

Zlepšená nálada panovala na trzích i podle indexů volatility, které čím jsou vyšší, tím více ukazují na rizikovou averzi investorů. Volatilita zažila oproti minulému týdnu poměrně výrazné poklesy a například index VDAX, který zachycuje volatilitu u 30 akcií v německém DAXu, klesl ve středu na své dvoutýdenní minimum.

Evropskou centrální banku začínají podle všeho znervózňovat velmi nízké sazby na overnight trhu. Pan Gonzales-Paramo z ECB prohlásil, že by banka mohla začít využívat instrumenty sloužící ke stažení likvidity z trhu. ECB tak chce donutit účastníky trhu, aby začali opět více využívat dlouhodobější operace peněžního trhu a vrátili se tak blíže k normálu.

Trhy se tedy celkově uklidňovaly a začaly se opět zaměřovat na makroekonomické ukazatele, které po firemních výsledcích mohou potvrdit nebo vyvrátit probíhající zotavování světové ekonomiky. Doufejme v tu první možnost. Na druhou stranu je znát jistá nasycenost trhů, protože obchodování probíhá spíše za podprůměrných objemů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist