Češi si nyní z průměrné mzdy nakoupí přibližně desetkrát více německých marek nebo eur než z průměrné mzdy počátkem 90. let. U dolaru je tento rozdíl asi dvanáctinásobný. Zatímco tehdejší průměrná mzda nestačila ani na nákup 100 dolarů, dnes si jich z průměrné mzdy koupí více než tisíc. Vyplývá to z analýzy společnosti Citco-finanční trhy. V době přechodu na euro byl stanoven pevný přepočítací kurz marky na euro 1,95583.
Zatímco začátkem 90. let se kurz marky pohyboval kolem 18 korun, dnes by byla marka přibližně za 13 korun. Americký dolar se tehdy kupoval kolem 28 korun, nyní stojí kolem 17 korun.
Nejlevněji Češi euro kupovali loni v létě, když se kurz dostal pod 23 korun za euro. Naopak nejdražší v přepočtu z kurzu německé marky by bylo v roce 1997, kdy by stálo téměř 39 Kč za euro. Dolar byl nejlevnější také loni v létě, a to za méně než 14,50 Kč/USD.
Koruna bude posilovat, pak zanikne
Nejvíce se za dolar zaplatilo v roce 2000, kdy stál přes 42 korun za dolar. "V dalších letech bude koruna pravděpodobně dále posilovat, než její příběh skončí vstupem do eurozóny," uvedl analytik společnosti Jiří Šimek.
Česká koruna prošla za posledních dvacet let bouřlivým vývojem. Před listopadem 1989 existovalo několik kurzů koruny, úředně stanovené kurzy pro obchodní platy, stanovené turistické kurzy a vedle toho kurzy na černém trhu.
V roce 1990 se uskutečnila devalvace uměle nadhodnocené koruny o více než 86 procent až na 28 Kč/USD. Nicméně nadále neměly podniky a fyzické osob k devizovým prostředkům rovnoprávný přístup. Ten byl umožněn až v roce 1991 se zavedením vnitřní směnitelnosti koruny. Koruna ale nadále zůstávala jen vnitrostátním platidlem a neobchodovalo se s ní na devizových trzích.
Kurz koruny byl nejprve pevně navázán na měnový koš pěti měn (americký dolar, německá marka, rakouský šilink, švýcarský frank a francouzský frank) s centrální paritou na úrovni 28 korun za dolar. Měnový koš byl později v roce 1993 zredukován jen na německou marku a americký dolar. Podle toho, jak se tyto měny obchodovaly na světových trzích, pak centrální banka stanovila kurz koruny. Ve stejném roce v souvislosti s rozdělením Československa vznikla česká a slovenská koruna.
Incoma: Nejvyšší kupní síla je v Praze, nejnižší v Karviné - čtěte ZDE
Češi stále zaostávají v kupní síle za západem Evropy - čtěte ZDE
Česká měna se stala směnitelnou v roce 1995. Tím se urychlil příliv zahraničního kapitálu. Dosavadní pásmo 0,5 procenta pohybu kolem centrálního kurzu bylo v roce 1996 rozšířeno na 7,5 procenta a riziko pohybu kurzu koruny významně vzrostlo.
Dalším významným mezníkem byl rok 1997, kdy po útoku na českou korunu byl opuštěn systém pevného kurzu a její kurz začala určovat nabídka a poptávka na devizových trzích s občasnými zásahy centrální banky. Od té doby výrazně vzrostly pohyby kurzu koruny na trhu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist