Na českém trhu začíná být nouze o hnědé uhlí. Zatím jen o takzvané tříděné, které nakupují domácnosti. Zásoby tuzemských těžařů se totiž tenčí.
Teplárnám a velkým zpracovatelům zatím újma nehrozí, nabídka pro ně je dostatečná.
V uhelných skladech se letos přestalo prodávat uhlí ze Sokolovské uhelné, nejmenší ze tří hnědouhelných firem v zemi. Ta začala snižovat objem těžby, aby co nejvíc prodloužila životnost svých dolů, které už nemá kam rozšiřovat.
Sokolovská letos sníží těžbu z loňských 10,5 milionu tun na 8,5 milionu, aby jí zásoby vydržely až do roku 2030. "Kdybychom těžili stále stejným tempem, uhlí nám dojde už po roce 2020. To by bylo nešťastné pro celý region kvůli zaměstnanosti i dodávkám tepla, které se z našeho uhlí vyrábí," řekl HN František Štěpánek, ředitel a nejsilnější vlastník Sokolovské uhelné.
Štěpánek potvrdil, že firma letos zcela ukončila produkci tříděného uhlí. "V příštím roce podobně ukončíme produkci briket," říká. Sokolovská je přitom jediným tuzemským dodavatelem briket, které se už dnes stále víc dovážejí.
Náhrada: mostecké uhlí, ale dražší
Řada uhelných skladů nemá tříděné uhlí ze Sokolova od jara. Nabízí náhradou mostecké uhlí od skupiny Czech Coal, které je ale dražší. Metrák stojí kolem 300 korun, o padesát více než uhlí sokolovské. "Je to katastrofa, spousta lidí to zjišťuje až teď. Nadávají a před koncem roku bude ještě hůř," řekl HN majitel jednoho z uhelných skladů ze Stříbrska, který si nepřál zveřejnit jméno.
Czech Coal, stejně jako jednička trhu Severočeské doly ze skupiny ČEZ, mají zatím uhlí dost. Větším těžařům začínající útlum těžby na Sokolovsku naopak svědčí.
"Jsme schopni částečně reagovat na zvýšenou poptávku," říká mluvčí Czech Coalu Liběna Novotná. "Máme tříděného uhlí dost, umíme výpadek nahradit. A pomáhá nám to posílit na trhu," připomíná Vladimír Budinský ze Severočeských dolů.
Starost o uhlí si ale pomalu začínají dělat velcí odběratelé, hlavně teplárny. Řadě z nich letos či napřesrok končí dlouhodobé smlouvy a těžaři jim je kvůli tenčícím se zásobám nechtějí obnovovat. "Letos nám končí desetiletý kontrakt na uhlí ze Sokolova, dál jsme už dostali kontrakt jen na rok," uvedl šéf Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.
Těžaři, ale i část obchodníků s uhlím varují, že nejpozději kolem roku 2013 vypukne skutečná nouze o uhlí, protože dodávky začne kvůli tenčícím se zásobám snižovat i Czech Coal. "Nebudou-li prolomeny územní limity, začne uhlí na trhu skutečně chybět už v roce 2012," tvrdí spolumajitel firmy Petr Pudil. Už teď cena energetického uhlí roste, některé teplárny jsou podle Pudila ochotné platit až dvojnásobek dosavadních cen.
Náhrada domácího uhlí dovozem je problematická. Import z Ruska či Polska zkoušela například firma Carbounion Praha. Moc se to neosvědčilo. "Polské uhlí vyžaduje další úpravy, na dodávky z Ruska není v požadovaných množstvích do budoucna stoprocentní spolehnutí," říká šéf firmy Petr Paukner.
České hnědouhelné společnosti
Severočeské doly
Vlastník: ČEZ
Lokality: Důl Bílina,
Důl Nástup Tušimice
Roční těžba: 23 mil. tun
Zásoby za limity: 100 mil. tun
Czech coal
Vlastník: Pavel Tykač (50%), Petr Pudil (25%),
Vasil Bobela (25%)
Lokality: Důl ČSA,
Důl Vršany
Roční těžba: 15 mil. tun
Zásoby za limity:
750 mil. tun
Sokolovská uhelna
Vlastníci: František Štěpánek (40 %), Jaroslav Rokos, Jan Kroužecký (po 30%)
Lokality: Důl Jiří, Důl Družba
Roční těžba: 8,5 mil. tun
Zásoby za limity:
nemá žádné
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist