Ukrajinský prezident Viktor Juščenko ve čtvrtek vyzval svého ruského partnera Dmitrije Medveděva, aby se zasadil o změnu dohody o dodávkách ruského zemního plynu. Dohoda je podle Juščenka pro Ukrajinu příliš tvrdá.

Juščenko s tímto požadavkem vystoupil těsně před dvoudenními rozhovory ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové a ruského premiéra Vladimira Putina o dodávkách plynu.

V otevřeném dopise šéfovi Kremlu zveřejněném na webu Juščenko uvedl, že nynější smlouva potřebuje "naléhavě revidovat". "Zachování dohody beze změny vytvoří potenciální hrozby pro spolehlivost dodávek plynu na Ukrajinu a jeho tranzit do dalších evropských zemí," napsal Juščenko.

Platíme včas

Juščenko zdůraznil, že ukrajinská strana za plyn platí včas a ujistil, že během letošní zimní topné sezóny společnost Naftogaz zajistí tranzit plynu do Evropy.

"Na Ukrajině jsou k tomu vytvořeny základní technické, zdrojové i personální předpoklady. Technologický stav ukrajinského systému transportu plynu odpovídá projektovým parametrům. V podzemních zásobnícíh se začátkem topné sezóny nacházelo optimální množství plynu (asi 27 miliard kubických metrů), což je dost pro uspokojení poptávky vnitřního trhu i pro potřeby tranzitu," píše se v dopise.

Zároveň ale ukrajinský prezident naznačil několik problematických bodů stávající smlouvy. Trnem v oku mu je především nárůst cen ruského plynu. Za poslední tři roky se základní cena ruského plynu pro Ukrajinu zvýšila téměř trojnásobně a dnes převyšuje průměrnou evropskou cenu za 1000 metrů krychlových. Na druhou stranu cena za tranzit ruského plynu přes ukrajinské území se nezměnila a je podle Juščenka až trojnásobně nižší než v případě jiných evropských tranzitních zemí.

Jedním z důsledků nevýhodného kontraktu s Ruskem podle Juščenka budou i hospodářské výsledky Naftogazu, kdy se očekává, že za letošní rok vykáže ztrátu kolem 4 miliardy dolarů.

Strach z plynové krize přetrvává

Nynější rozhovory mezi Putinem a Tymošenkovou naznačí, zda mezi oběma zeměmi vypukne na konci roku nový spor o ceny a platby dluhů jako před rokem a zda se má Evropa opět připravit na lednový výpadek dodávek plynu přes Ukrajinu.

Bývalí spojenci Juščenko a Tymošenková jsou nyní před prezidentskými volbami ostrými politickými soupeři a oba mají v plynárenském sektoru podle pozorovatelů své vlastní neprůhledné zájmy.

"Řada lidí, kteří na Ukrajině mají politické funkce, z tranzitu plynu profituje. A ti, kteří se dostanou po volbách k moci, budou chtít také profitovat," uvedl český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.

Juščenkovo nejnovější prohlášení je podle agentury Reuters vedeno záměrem Tymošenkovou před jednáním ztrapnit.

Dohoda, o níž Juščenko mluvil, byla uzavřena mezi ruským vývozním monopolem Gazprom a ukrajinským podnikem Naftogaz v lednu a ukončila tehdy spor, který vyřadil dodávky ruského plynu do Evropy na více než dva týdny. Tymošenková prohlašuje, že dohoda, kterou s Putinem tehdy iniciovala, je dobrá a změny nepotřebuje.

EU nechce odpovědnost za Ukrajinu

Ruský plyn zajišťuje až čtvrtinu evropské spotřeby a 80 procent ruského plynu jde do Evropě právě přes Ukrajinu. Ruský premiér poslední dobou již několikrát Evropu varoval, že krize by se opět mohla zopakovat a tento měsíc upozornil, že pokud by Ukrajina začala dodávky z tranzitu nelegálně odebírat, tok plynu z Ruska se omezí.

Moskva už dříve chtěla, aby závazky za ukrajinské platby za plyn, které Kreml považuje za nejisté a kvůli nimž naposledy minulý týden premiér Putin pohrozil novou plynovou krizí, na sebe převzala Evropská unie. Brusel to odmítá.

Už v pondělí ale EU a Rusko podepsaly memorandum o tom, že se obě strany budou informovat v případě, když nastane možnost přerušení dodávek. Rusko prý sdílí obavy unie jako důvěryhodný dodavatel.