Ukrajinský prezident Viktor Juščenko ve čtvrtek vyzval svého ruského partnera Dmitrije Medveděva, aby se zasadil o změnu dohody o dodávkách ruského zemního plynu. Dohoda je podle Juščenka pro Ukrajinu příliš tvrdá.
Juščenko s tímto požadavkem vystoupil těsně před dvoudenními rozhovory ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové a ruského premiéra Vladimira Putina o dodávkách plynu.
V otevřeném dopise šéfovi Kremlu zveřejněném na webu Juščenko uvedl, že nynější smlouva potřebuje "naléhavě revidovat". "Zachování dohody beze změny vytvoří potenciální hrozby pro spolehlivost dodávek plynu na Ukrajinu a jeho tranzit do dalších evropských zemí," napsal Juščenko.
Platíme včas
Juščenko zdůraznil, že ukrajinská strana za plyn platí včas a ujistil, že během letošní zimní topné sezóny společnost Naftogaz zajistí tranzit plynu do Evropy.
"Na Ukrajině jsou k tomu vytvořeny základní technické, zdrojové i personální předpoklady. Technologický stav ukrajinského systému transportu plynu odpovídá projektovým parametrům. V podzemních zásobnícíh se začátkem topné sezóny nacházelo optimální množství plynu (asi 27 miliard kubických metrů), což je dost pro uspokojení poptávky vnitřního trhu i pro potřeby tranzitu," píše se v dopise.
Zároveň ale ukrajinský prezident naznačil několik problematických bodů stávající smlouvy. Trnem v oku mu je především nárůst cen ruského plynu. Za poslední tři roky se základní cena ruského plynu pro Ukrajinu zvýšila téměř trojnásobně a dnes převyšuje průměrnou evropskou cenu za 1000 metrů krychlových. Na druhou stranu cena za tranzit ruského plynu přes ukrajinské území se nezměnila a je podle Juščenka až trojnásobně nižší než v případě jiných evropských tranzitních zemí.
Jedním z důsledků nevýhodného kontraktu s Ruskem podle Juščenka budou i hospodářské výsledky Naftogazu, kdy se očekává, že za letošní rok vykáže ztrátu kolem 4 miliardy dolarů.
Strach z plynové krize přetrvává
Nynější rozhovory mezi Putinem a Tymošenkovou naznačí, zda mezi oběma zeměmi vypukne na konci roku nový spor o ceny a platby dluhů jako před rokem a zda se má Evropa opět připravit na lednový výpadek dodávek plynu přes Ukrajinu.
Bývalí spojenci Juščenko a Tymošenková jsou nyní před prezidentskými volbami ostrými politickými soupeři a oba mají v plynárenském sektoru podle pozorovatelů své vlastní neprůhledné zájmy.
ON-LINE ROZHOVOR |
"Řada lidí, kteří na Ukrajině mají politické funkce, z tranzitu plynu profituje. A ti, kteří se dostanou po volbách k moci, budou chtít také profitovat," uvedl český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška.
Juščenkovo nejnovější prohlášení je podle agentury Reuters vedeno záměrem Tymošenkovou před jednáním ztrapnit.
Dohoda, o níž Juščenko mluvil, byla uzavřena mezi ruským vývozním monopolem Gazprom a ukrajinským podnikem Naftogaz v lednu a ukončila tehdy spor, který vyřadil dodávky ruského plynu do Evropy na více než dva týdny. Tymošenková prohlašuje, že dohoda, kterou s Putinem tehdy iniciovala, je dobrá a změny nepotřebuje.
EU nechce odpovědnost za Ukrajinu
Ruský plyn zajišťuje až čtvrtinu evropské spotřeby a 80 procent ruského plynu jde do Evropě právě přes Ukrajinu. Ruský premiér poslední dobou již několikrát Evropu varoval, že krize by se opět mohla zopakovat a tento měsíc upozornil, že pokud by Ukrajina začala dodávky z tranzitu nelegálně odebírat, tok plynu z Ruska se omezí.
Moskva už dříve chtěla, aby závazky za ukrajinské platby za plyn, které Kreml považuje za nejisté a kvůli nimž naposledy minulý týden premiér Putin pohrozil novou plynovou krizí, na sebe převzala Evropská unie. Brusel to odmítá.
Už v pondělí ale EU a Rusko podepsaly memorandum o tom, že se obě strany budou informovat v případě, když nastane možnost přerušení dodávek. Rusko prý sdílí obavy unie jako důvěryhodný dodavatel.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist