Podíl zlata ve světových rezervách centrálních bank

V roce 1989

32,7%
0,25 P.B

V roce 2009

10,3%
pokles -22,4%

Fyzické dodávky zlata už nepřitahují investory v takové míře jako během finanční krize. Podle zprávy Světové rady pro zlato (WGC) klesla ve třetím čtvrtletí celosvětová poptávka po žlutém kovu meziročně o 34 procent na 800 tun.

Zlato ovšem získává stále větší oblibu mezi investory na finančních trzích. Sázku na tuto komoditu berou jako ochranu před inflací a dlouhodobě oslabujícím dolarem. A právě díky investiční poptávce po finančních instrumentech odvozených od zlata zdolávají ceny kovu jeden rekord za druhým.

Ve středu vystoupala troyská unce zlata v Londýně na rekordních 1152,85 dolaru, včera ale kvůli posilujícímu dolaru zhruba o 10 dolarů oslabila. I tak je ale tento kov o 29 procent dražší než v lednu. Pokud nepřijde něco zcela nečekaného, bude letošek devátým rokem v řadě, v němž ceny zlata stoupnou.

Podle analytiků by se cena zlata měla zvyšovat i nadále, i když krátkodobě může klesnout. "V dlouhodobém horizontu nemusí být růstový potenciál ještě vyčerpán. Především pokud budeme ve světě delší dobu svědky nízkých úrokových sazeb a uvolněné fiskální politiky, která povede k dalšímu zadlužování," říká analytik Colosseum Petr Čermák.

Zlato

POPTÁVKA PO ZLATĚ (3.Q)

 -34%

800 tun

CENA ZLATA (od 1.1.2009)

 +29%

1141 USD za unci

Věhlasný investor Marc Faber tvrdí, že ceny zlata porostou rychlejším tempem ve srovnání s americkými akciemi. "Půjde cena na 2000 dolarů, 200 tisíc dolarů nebo dva biliony dolarů? Nevím, ale pokud se po světě tisknou peníze, ceny dozajista porostou," říká Faber. "Nabídku cenných kovů navíc jen těžko rychle zvýšit," dodává

"Doktor Zkáza" Nouriel Roubini však tvrdí opak - podle něj se rychle nafukuje zlatá bublina. "Zlato za 2000 dolarů je naprostý nesmysl," říká Roubini.

Zlato je však stále populárnější mezi drobnými investory, což bývá obvykle náznak možných blížících se problémů. "Trh však prozatím nevykazuje známky euforie, která provází vrcholy investičních bublin. Proto hovořit o spekulativní bublině je prozatím předčasné," myslí si Čermák. Cena zlata po úpravě o inflaci navíc odpovídá dnešním zhruba 2000 dolarů.

O zlato mají stále větší zájem centrální banky, které se snaží rozložit své devizové rezervy. "Po většinu loňského roku převažovaly fyzické nákupy. Nyní dominuje finanční trh, především deriváty či termínové kontrakty," říká Rozanna Wozniaková z WGC.

Poptávka po klenotnickém zlatu naopak meziročně klesla o 30 procent. "Šperkařství vysokými cenami zlata trpí. Pokud někdo touží vlastnit fyzické zlato, dává raději přednost zlatým slitkům či mincím," říká Čermák. Produkce zlatých mincí v britské Royal Mint například vzrostla na čtyřnásobek.