Ukrajina zaplatí za dovoz ruského plynu v příštím roce zhruba stejnou cenu jako letos, protože si naúčtuje více za tranzit. Uvedla to v rozhovoru pro místní televizi premiérka Julija Tymošenková.

Ukrajinská premiérka a kandidátka na prezidentku se minulý týden setkala se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Při jednání se obě strany shodly na tom, že dohody o plynu, včetně dohod o tranzitu ruského plynu do Evropy, by měly být naplněny. "Vzhledem ke globální náladě a skutečnosti, že ruský tranzit do Evropy bude o 60 procent dražší, jsem si jistá, že cena plynu pro Ukrajinu bude v roce 2010 téměř stejná jako je v roce 2009," řekla Tymošenková televizní stanici ICTV.

Podle lednové dohody platí Ukrajina za plyn tržní cenu sníženou o 20 procent. Cena se upravuje každé čtvrtletí. Toto čtvrtletí činí 208 dolarů (zhruba 3600 Kč) za 1000 metrů krychlových plynu, v prvním čtvrtletí to bylo 360 dolarů. Tymošenková dodala, že průměrná cena za celý rok by měla být zhruba 228 dolarů za 1000 metrů krychlových.

Rusko platí za tranzit 1000 metrů krychlových plynu ukrajinským plynovodem 1,7 dolaru za každých 100 kilometrů. Rusko posílá plynovodem přes Ukrajinu do Evropy zhruba 100 miliard metrů krychlových plynu ročně.

Ukrajina asi koupí méně plynu

Delegace ukrajinské společnosti Naftogaz tento týden míří do Moskvy, aby zde vyjednala, jak velký objem plynu plánuje Ukrajina příští rok koupit. Putin minulý týden uvedl, že Ukrajina by mohla koupit méně plynu, než kolik bylo stanoveno v lednové dohodě.

 

 

Jednání mezi Ukrajinou a Ruskem o plynu pozorně sledují země Evropské unie, které se obávají opětovného vypuknutí plynové krize a zastavení dodávek ruského plynu do Evropy. Státy EU kryjí spotřebu plynu asi z 20 procent dovozem z Ruska. Z toho valná většina, asi 80 procent, se do EU dostává přes území Ukrajiny, napsala agentura Reuters.

Celý spor je navíc těžko čitelný s ohledem na lednové prezidentské volby. O post usiluje jednak současná hlava státu Viktor Juščenko a premirérka Tymošenková. V průzkumech nicméně suveréně vede proruský Viktor Janukovič.