Ceny ropy na světových trzích dnes obnovily růst a smazaly více než polovinu ztrát, které nabraly v předchozích čtyřech dnech. K jejich růstu přispěl jednak opětovný pokles kurzu dolaru, později se přidala i příznivá statistika z realitního trhu v USA.

Kolem 19:00 se barel WTI prodával za zhruba 78,20 USD a proti předchozímu závěru v New Yorku byla jeho cena vyšší o necelé jedno procento. Během dne se ale přechodně vyšplhala až na 79,92 USD. Cena severomořské ropy Brent se zvýšila v podobném rozsahu a dostala se na 78,15 USD.

K optimismu přispěla hlavně statistika. Národní sdružení realitních kanceláří v USA uvedlo, že prodej starších domů v říjnu meziročně vzrostl o rekordních 23,5 procenta. Proti září se zvýšil o 10,1 procenta, což je také rekord. V přepočtu na celý rok se tak prodalo 6,10 milionu nemovitostí, což je nejlepší výsledek od února 2007. Za růstem prodeje ale bylo hlavně daňové zvýhodnění.

Trh s ropou v letošním roce sleduje hlavně makroekonomické údaje, z nichž by mohl zjistit, zda je globální ekonomika na cestě k růstu. V takovém případě by se zvyšovala i poptávka po palivech.

K růstu cen ropy přispěly také informace, že íránské ozbrojené síly v neděli zahájily rozsáhlé pětidenní manévry. Írán údajně nacvičuje ochranu jaderných objektů před případným útokem, pozorovatelé ale dávají manévry do souvislosti s napětím, které stále panuje mezi Íránem a Západem ohledně kontroverzního íránského jaderného programu.


Příznivější statistika nutila investory prodávat americké dolary, o které bývá zpravidla zájem v době, kdy světová ekonomika prochází obtížným obdobím. Naopak pokud se stav globální ekonomiky zlepšuje, roste zájem o rizikovější aktiva a výnosnější měny. Investoři v takové situaci prodávají právě americkou měnu a kupují třeba ropu a další komodity.

Ruku v roce s oslabováním dolaru a růstem zájmu o komodity jdou i ceny zlata. Ty se v posledních týdnech vytrvale zvyšují a poprvé v historii pokořily hranici 1170 dolarů za troyskou unci. Faktorem k růstu cen ropy byla i zpráva, že poptávka po ropě v Číně v říjnu meziročně vzrostla o deset procent.