Společnost Asiana opouští po letech válek s konkurenční Student Agency trh pravidelné autobusové dopravy. Od půli přestane jezdit na trase Karlovy Vary - Praha - Jihlava - Brno a svých deset autobusů bude používat jen na nepravidelnou dopravu na objednávku. Informoval ve čtvrtek o tom jako první server iDNES.cz.

"S platností od 13.12.2009 společnost ASIANA Transport pozastavuje provozování pravidelné linkové dopravy 421600 na trase Karlovy Vary - Praha - Jihlava - Brno," uvedla firma na svých internetových stránkách.

"Pravidelné dopravě se už nebudeme věnovat," řekl serveru majitel Asiany Alexej Litvin. Rozhodnutí zůstat nadále v dopravě firma odůvodňuje tím, že "kapacity, o které projevují naše partnerské cestovní kanceláře i např. hokejový klub HC Energie je velký zájem." Kapacity Asiana přesune do nepravidelné dálkové dopravy, kde chce "pokračovat tak v trendu kvalitního cestování."

Letitá nenávist mezi Student Agency a Asianou

Majitelé Asiany a Student Agency se netají značnou nenávistí jeden vůči druhému. Firma Asiana byla první, kdo na dálkové trasy nasadil v Česku luxusní autobusy, postupně ji však vytlačila právě společnost Student Agency. Obě firmy se přitom pustily do boje kvůli tomu, že se hádaly o označení "jednička na trhu letenek".

Asiana ještě na podzim zkusila návrat na linku do Brna, ale neúspěšně, provoz byl ztrátový. Jejich spor zaměstnává dosud kvůli údajnému dumpingu antimonopolní úřad, u soudu je i spor o světla pro autobus, která měl odcizit bývalý zaměstnanec Asiany a prodat je Student Agency, píše server.

Portál Megabus.cz, který Asiana provozuje i pro další dopravce, zůstane dál bez omezení, uvedla firma. "Klienti, kteří vlastní Megabus kartu, mohou používat tento platební nástroj pro nákup jízdenek všech uvedených autobusových dopravců na Megabus.cz."

Společnost patří mezi největší cestovní agentury v ČR, jejími klienty jsou státní organizace, ministerstva, významné soukromé společnosti. Je rovněž provozovatelem úspěšného portálu www.letuška.cz , jedničky na trhu letenek.