Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se během října proti konci předchozího měsíce opět zvýšily, a to o 7,8 miliardy korun na 966,5 miliardy Kč. Meziročně stouply o téměř 113 miliard korun. Vyplývá to údajů České národní banky.

Zadluženost podniků v říjnu meziročně klesla o 75 miliard korun na 947,95 miliardy Kč. Oproti září se úvěry tuzemských firem snížily o 5,8 miliardy korun.

Jednodenní vklady domácností vzrostly od září zhruba o 3,5 miliardy korun na 796,3 miliardy Kč. Meziročně se zvýšily o 99 miliard korun. Vklady domácností s výpovědní lhůtou, mezi které patří například termínované vklady, meziročně stouply o 80,9 miliardy na 446,2 miliardy Kč. Naopak klesly proti září o 1,2 miliardy korun.

Růst peněžní zásoby měřený agregátem M2 letos v říjnu zpomalil na 4,1 procenta ze zářijových 4,3 procenta.


Centrální banka poskytuje uvedenou statistiku každý měsíc v národním měnovém přehledu. Ten se odvozuje z bilancí měnových finančních institucí, jež zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spotřební družstva.