Česko bude muset do roku 2013 snížit rozpočtový schodek pod tři procenta HDP. Shodli se na tom ve středu podle důvěryhodných zdrojů ministři financí Evropské unie. Češi musí od roku 2010 do roku 2013 snižovat deficit nejméně o jedno procento HDP ročně. Pokud by se tak nestalo, Praha by se vystavila hrozbě sankcí, mezi něž v krajním případě patří zastavení přílivu evropských dotací. Podle ministerstva financí však bude takové snížení schodku složité.

Ministr financí Eduard Janoty ve středu ve sněmovně uvedl, ke snižování schodku veřejných financí by bylo nutné provést legislativní změny. "Není konsenzus politický, aby se provedly nějaké další legislativní změny. To respektuju, ale zároveň říkám, že s takovýmto přístupem za takovéto situace je nereálné, abychom snížili deficit veřejných rozpočtů z 5,3 na nějakou částku o jedno procento nižší," upozornil ministr. "Beze změn legislativy na obou stranách bilance žádný ministr financí nebude schopen se dostat někde blíže k hranici tří procent v průběhu tří let," dodal Janota.

Mluvčí MF Ondřej Jakob ČTK řekl, že snížení deficitu veřejných financí ke třem procentům do roku 2013 je "mimořádně náročný úkol, který by byl výzvou pro politickou reprezentaci". Vyžadovalo by to reformu výdajů státního rozpočtu a tedy i změnu řady zákonů. V politické realitě ČR by to byl mimořádně těžký úkol, řekl Jakob.

Limit tři procenta

Letos by měl podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později 5,7 procenta HDP. Rozpočtový deficit členských států však nesmí podle pravidel EU překročit tři procenta HDP. Tempo snižování rozpočtového schodku, které EU od Česka očekává, je poměrně "svižné". Česko totiž v rámci unie patří k zemím, které budou muset rozpočtový deficit snižovat nejrychleji. Některým členských státům totiž bude stačit snižovat schodek o zhruba 0,5 procenta HDP ročně.

Stanovisko ministrů financí EU se téměř stoprocentně shoduje se zprávou, kterou již nedávno zveřejnila Evropská komise. Nejlepší cesta ke snížení rozpočtového schodku vede v Česku podle Evropské komise přes reformy zdravotnictví a především reformu důchodového systému. Česká vláda by podle Bruselu měla přistoupit i ke změnám na pracovním trhu, které by měly vést k jeho větší pružnosti.

Podobného hodnocení jako Česku se dostalo Slovensku. Bratislava však na rozdíl od české vlády počítala s nápravou nadměrného rozpočtového schodku již v roce 2012. Po stanovení termínu od Evropské unie tak bude mít rok navíc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist