Na zakázku distribuce státních dluhopisů pro občany si dělaly zálusk banky i burza. Ministerstvo financí jim plány překazilo a chce ji zadat soukromé IT firmě ze Šumperka. Bez výběrového řízení. HN to ministerstvo potvrdilo s tím, že smlouva by měla být v nejbližší době podepsána. Firma ASD Software přitom za vývoj a provoz systému dostane 75 milionů korun ročně. Za deset let si tak může přijít až na tři čtvrtě miliardy.

„Zakázku jsme zadali osvědčené firmě, se kterou dlouhodobě spolupracujeme 13 let a máme v ní plnou důvěru. Nemůžeme si dovolit, aby se první emise dluhopisů pro občany nepovedla. Proto jsme neoslovovali jiné firmy. Cesta přes banky by podle našich zkušeností s vydáváním dluhopisů by dražší,“ říká Jiří Franta, který na ministerstvu za projekt přímo zodpovídá. Ministerstvo má právo výběrové řízení v souvislosti s vydáváním dluhopisů nevypsat. Navíc mu to potvrdil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Také náměstek ministra financí Bohdan Hejduk v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že výjimku z výběrového řízení udělil ÚOHS a ministerstvo již se společností uzavřelo smlouvu.

Janota smí prodávat lidem dluhopisy a vynechat přitom banky - čtěte ZDE

Nicméně ministerstvo nezjišťovalo, kdo by tuto zakázku v Česku mohl udělat levněji. Neoslovilo banky ani burzu cenných papírů, který by měl v budoucnu patřit vznikající centrální depozitář, kde se evidují vlastnictví veškerých cenných papírů v Česku. Cenu stanovilo podle zkušenosti ze zahraničí.

„Nikdo nás neoslovil. Poslali jsme panu ministrovi dva dopisy, ve kterém jsme nabízeli, že provoz softwaru zdarma. Máme na to totiž už hotový systém. Je zbytečné, aby vznikal nový. Ministerstvo ale neodpovědělo,“ říká přitom šéf pražské burzy Petr Koblic.

Ministr financí Eduard Janota ale tvrdí, že o této nabídce neví. „Centrálnímu depozitáři jsme zakázku dát nechtěli, protože jde o komplikovaný projekt, který se táhne už několik let. Dosud není podepsána smlouva o jeho vzniku. V době zadávání zakázky nebylo vůbec jasné, jestli centrální depozitář bude existovat. Dluhopisy pro občany jsme chtěli vydat co nejdřív,“ říká Janota.