Státní konglomerát Dubai World uvažuje o prodeji aktiv, které získal během mnohaletého stavebního a nákupního boomu. Tímto způsobem by si mohl zajistit potřebnou hotovost. Firma chce prodávat aktiva, která jsou v jejím vlastnictví, a ne ve vlastnictví vlády emirátu.
Uvedl to představitel dubajského ministerstva financí Abdal Rahmán Sálih a na finančním trhu tím nepotěšil investory před jednáním konglomerátu s věřiteli.
Podle al-Salih primárním cílem restrukturalizace Dubai World je zajistit její životaschopnost v nejbližších letech. "Zatím je předčasné zveřejňovat jakékoliv plány, ale hlavním cílem je, aby nová struktura Dubai World umožnila zvládat budoucí výzvy."
Změna postoje?
Rozsáhlejší prodaj majetku Dubai World by znamenal obrat v postoji konglomerátu, který opakovaně odmítal, že by se musel zbavit součastí svého globálního impéria. Konglomerát začal tento postoj měnit minulý týden, když stručně oznámil, že v rámci restrukturalizace bude uvažovat o všech alternativách snížení dluhu, včetně prodeje aktiv.
Předpokládá se, že se zástupci skupiny Dubai World sejdou s hlavními věřitelskými bankami tento týden. Konglomerát žádá o odklad splátek úvěrů, což právě před dvěma otřáslo finančními trhy a Dubaji zhoršilo pověst.
Chmurná předpověď pro emiráty se plní, akcie letí dolů. Zbytek Asie ale prudce roste - čtěte ZDE
Nejnovější vyjádření je jasným důkazem, že vedení emirátu se začíná smiřovat s myšlenkou prodeje částí společnosti. Podle něj příčinou problémů Dubai World je, že její expanze v posledních letech závisela od krátkodobých úvěrů, které se daly kdysi snadno získat. Společnost těmito krátkodobými úvěry financovala dlouhodobé projekty.
"Splatnost většiny úvěrů Dubai World sahá od tří do pěti let, přičemž délka projektů, které jimi financovala, se pohybuje od 25 do 30 let. Tuto krizi způsobil nesoulad mezi podmínkami financování a realizací projektů."
al-Sálih dodal, že se restrukturalizace konglomerátu vyhne finančně stabilním firmám včetně Istithmar World, DP World a Jebel Ali Freezone. Naznačil tím, že na prodej nebudou nejcennější aktiva skupiny. V pondělí klesly akcie v Dubaji téměř o šest procent na 22týdenní minimum.
Hrozí platební neschopnost
Dubai World je státní holdingová společnost, která má problémy se splácením svých dluhů. Celková hodnota závazků představuje téměř 60 miliard USD (cca 1 bilion korun), což je drtivá většina z celkového dluhu emirátu Dubaj, který je na úrovni zhruba 80 miliard USD.
Obavy, že Dubaj by se mohl dostat do platební neschopnosti a dokonce negativně ovlivnit nastupující oživení světové ekonomiky, způsobily otřesy na světových akciových, komoditních a měnových trzích.
Emirát Dubaj v předchozích letech zažíval obrovský stavební rozmach. Proslavil se například výstavba luxusních nemovitostí a hotelů na umělých Palmových ostrovech. Na těchto projektech se podílel i konglomerát, který nyní vlastní celou škálu nemovitostí od budov po přístavy, ale má problémy se splácením úvěrů.
Představitelé emirátu opakují, že celý poplach kolem Dubai World byl vyvolán přehnanými výroky médií, které o Dubaji přinášela zprávy, jako kdyby zkrachoval.
"Uvidíte, že ekonomika Dubaje získá opět svůj lesk, který nepoškodilo ani tato nespravedlivá a naprosto neobjektivní kampaň," uvedl 1. prosince předseda rozpočtového výboru emirátu Dahi Khalfan. Dodal, že ekonomika emirátu je zdravá.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist