Vláda Jana Fischera se na pravidelném zasedání měla zabývat zprávou o připravenosti Česka na případnou další plynovou krizi. Její projednávání však o týden odložila, a to z toho důvodu, že šéf resortu průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský byl na jednání unijních ministrů energetiky. Z Bruselu však vzkázal, že Česká republika je na případnou plynovou krizi v zimních měsících připravena lépe než v loňském roce.

"Myslíme si, že jsme připravení lépe než loni. Nemáme ale žádné signály, že by se ta situace měla opakovat," uvedl Tošovský. Podle něj má provozovatel plynové soustavy, kterým je v Česku RWE, naplněné zásobníky a pokud potřebuje rychlou dodávku, nebere plyn ze zásob, ale nakupuje jej na burze. Rezervy by tak Česku mohly vystačit delší dobu, pokud by to bylo potřeba.

V současnosti se však nezdá, že by se krize z loňského roku měla opakovat. Ukrajina platí Rusku za odběr plynu vždy sedmý den v měsíci. Listopadovou splátku již zaplatila a zdá se, že zaplatí nebo již zaplatila i prosincovou. "Nemáme informace o tom, že by (peníze) nepřišly. To už bychom nejspíš věděli," dodal Tošovský.

Zásobníky jsou plné a plné i zůstanou

Kabinet uložil v říjnu ministerstvu průmyslu vytvořit seznam klíčových prvků a subjektů kritické infrastruktury, které jsou ohroženy dlouhodobým přerušením dodávek plynu, prověřit připravenost na stavy nouze v plynárenství a úpravu Státní energetické koncepce posilující energetickou bezpečnost v oblasti dodávek plynu.

V půli listopadu pak proběhla v Česku simulace plynového stavu nouze. Hlavním cílem cvičení bylo prověření vzájemné komunikace.

"Zásobníky v současné době jsou natolik plné a spotřeba na úrovni tehdejší by odpovídala spotřebě jen z těchto zásobníků, že jsme museli přistoupit k další simulaci totalního přerušení dodávek a dalším poruchám," uvedl v době simulace náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

"České plynárenství by v případě zastavení dodávek zemního plynu z Ruska dokázalo důsledky této situace adekvátně zvládnout. Před nástupem zimy je po technické stránce vše připraveno," řekl po simulaci ministr průmyslu Vladimír Tošovský.