Dvoudenní aukce na rozvoj iráckých ropných polí skončila podle tamní vlády úspěchem. Uvedly to v sobotu oficiální irácké zdroje.
O zakázky se ucházelo 44 společností z celého světa - od Číny přes Angolu a Francii až po Spojené státy. Irák má v plánu rozšířit svoje ropné kapacity až na pětinásobný objem proti současnému stavu.
Irácký ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání v reakci na výsledek aukce prohlásil, že za několik let by země mohla těžit až 12 miliónů barelů denně, což by ji posunulo na trůn mezi ropnými velmocemi. Nyní země s potížemi produkuje 2,5 milionu barelů za den.
Během pátku slavila úspěch společná firma britského Shellu a malajsijských těžařů Petronas, která získala práva na irácké ropné pole Madžnú, které ukrývá více než třináct miliard barelů cenné suroviny - tedy asi třetinu iráckých ropných rezerv. Shell a Petronas v soutěží o rozvoj tohoto ropného ložiska zvítězily nad francouzskou společností Total a čínským CNPC.
V další aukci získalo konsorcium vedené právě CNPC právo na rozvoj ložiska Halfaya, kde je asi 4,1 miliard barelů ropy.
V druhý den aukcí získalo největší kontrakt konsorcium ruského Lukoilu a norské společnosti Statoil ASA. Zájem byl zejména o velká naleziště na relativně klidném jihu země; z projektů s vyšším bezpečnostním rizikem našla partnery většina. Lukoil se Statoilem budou rozvíjet naleziště Západní Kurna-2 s kapacitou 12,88 miliardy barelů v regionu Basra.
Výsledek je bravurním tahem Lukoilu, který měl pole slíbené již za režimu Saddáma Husajna, napsala agentura AP. Podnik porazil tři jiná konsorcia pod vedením francouzského Totalu, Petronasu z Malajsie a britského BP.
Obchodníci se bojí, že ropa prudce zlevní - čtěte ZDE
Společnost Shell vyhrála kontrakt na třetinu irácké ropy - čtěte ZDE
Naleziště Západní Kurna-2 byla v nynější dvoudenní aukci nejcennější nabídkou. V agresivním zájmu o ni se odrážejí její rozsáhlé rezervy a nízké náklady, ale i lokalita uprostřed relativně klidného jihu. Lukoil-Statoil dostanou 1,15 dolaru za každý vytěžený barel. A denní produkci pole mají během 13 let zvýšit na 1,8 milionu barelů.
Irák během obou dnů nabídl celkem 15 polí. Ze sobotních sedmi nabídek vzešly kontrakty na čtyři pole. Sobota byla ale úspěšnější než pátek, kdy se z osmi nalezišť uzavřely dohody jen na dvě velká pole na jihu země. Pět polí Irák z páteční aukce přímo stáhl s tím, že na nich bude těžit sám.
Do aukcí šlo celkem 44 zahraničních společností, které měly nepatrný zájem o vzpurnější oblasti na východě Iráku u Bagdádu a na severu kolem města Mosul, napsala agentura AP.
Druhou mezinárodní ropnou aukci po válce z roku 2003 doprovázela přísná bezpečnostní opatření kvůli nedávné vlně teroristických útoků v Bagdádu. Z iráckého ministerstva ropného průmyslu se tak na několik dní stala prakticky nedobytná pevnost.
Odborníci nyní zvažují, jaké dopady bude mít případné rozšíření těžebních objemů Iráku a jak zareaguje kartel zemí vyvážejících ropu OPEC. Ten totiž bedlivě střeží jakékoli výkyvy v produkci a tedy i v cenách ropy. Členem kartelu je i Irák, ale kvůli válečné situaci a rekonstrukci se na něj zatím nevztahují kvóty.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist