Téměř jeden bilion a šest set miliard korun utržila v zahraničí automobilka Škoda Auto za patnáct let své exportní činnosti. Jednoznačně je tak tahounem českého exportu, její zahraniční tržby jsou více než šestkrát vyšší než 259 miliard korun, které v zahraničí za patnáct let utržil druhý největší tuzemský exportér, společnost Siemens Group Česká republika.
To jsou některé z výsledků 15. ročníku soutěže Exportér roku, představené 14. prosince večer v pražském Kaiserštějnském paláci.
"Letošní ročník soutěže Exportér roku poznamenala všudypřítomná krize. Ta jasně ukázala otevřenost české ekonomiky a její provázanost na zahraniční trhy. Propad firem z oblasti strojírenství a stavebnictví je výrazný především v růstových kategoriích a to bez ohledu na velikost exportérů," řekl Zdeněk Somr, předseda Středního podnikatelského stavu. Ten je spolu s Asociací na podporu podnikání pořadatelem soutěže, probíhající pod záštitou české Hospodářské komory.
Soutěž probíhala v několika kategoriích a zúčastnit se jí mohli všichni exportéři se sídlem v České republice s ročním objemem vývozu nad 100 milionů korun. Účast v soutěži není podmíněna žádným poplatkem, jen vyplněním přihlášky a sdělením nutných údajů. To však některé oslovené firmy neudělaly. V žebříčcích tak chybí například kolínská automobilová továrna TPCA, která by svým loňským objemem exportu více než 50 miliard korun soupeřila o třetí pozici s firmou Panasonic.
Soutěž: Exportér roku již popatnácté - čtěte ZDE
Škoda Auto zvítězila s největším objemem exportu nejen dlouhodobě, ale i v loňském roce. Tehdy prodala rekordních 674 tisíc automobilů a v zahraničí za ně utržila téměř 165 miliard korun. Objem tržeb přitom o pět miliard korun snížilo nepříznivé posilování české měny a ke konci roku odbyt aut klesl i jako důsledek začínající ekonomické recese.
Vývoz zvýšený o 3200 %
Nejzajímavějším byl dynamický ukazatel nárůstu exportu. Dlouhodobě je nejlepší výrobce pneumatik Mitas, který během patnácti let zvýšil svůj vývoz o 3200 procent. Podobně se zvedl export i českých továren firmy Siemens.Česká skupina Brano group, vyrábějící hlavně zámky pro automobily, za stejné období zvýšila svůj vývoz o 1600 procent.
"Na export jde stále více naší produkce. Momentálně asi 86 procent, a to díky novým objednávkám do Koreje pro General Motors, do Číny, pro francouzskou automobilku PSA a podobně," řekl HN šéf skupiny Brano Pavel Juříček.
Zatímco dlouhodobě se špice žebříčku nejsilnějších a nejdynamičtějších exportérů prakticky nemění, meziročně jsou „tygry“ zcela jiné firmy. Chemičce Lonza Biotec z Kolína vzrostl loni export o 45 procent, předloni nebyla ani mezi dvacítkou nejlepších. Podobně se "vynořila" společnost Armatury Group s nárůstem exportu o 43 procent.
Součástí soutěže bylo i hodnocení největších exportérů v jednotlivých krajích a také Zvláštní cena Rozhodčího soudu při HK pro exportéra, dodávajícího na nejvíce trhů. Tuto cenu získala firma Andrew Telecommunications, dodávající na 151 trhů. Škoda Auto na druhém místě dodává do devadesáti a Česká Zbrojovka na třetím místě do 87 zemí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist