Stále více českých dluhopisů končí v rukou cizinců. Zatímco ještě na konci roku 2003 zahraniční subjekty držely jen osm procent českého vládního dluhu, koncem letošního září tento podíl vystoupal na více než 28 procent. Pokud by podíl zahraničních držitelů do budoucna rychle stoupl, může to přinést velké problémy.
"Platí, že čím vyšší podíl zahraničních držitelů, tím větší riziko pro stát. Zahraniční investoři jsou totiž zpravidla náchylnější k výprodeji dluhopisů v případě hrozící finanční nestability země," tvrdí hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.
Rostoucí podíl zahraničních investorů souvisí kromě zájmu o korunové dluhopisy i s vyšším objemem vydávaných eurobondů, tedy dluhopisů v jiné než domácí měně.
"Dluhopisy v eurech na rozdíl od korunových dluhopisů s sebou pro investory z eurozóny nenesou kurzové riziko," říká hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podíl eurobondů na celkovém státním dluhu nyní činí 15 procent, přitom se s nimi začalo pracovat teprve před pěti lety.
ČNB prodělává
Zahraniční emise bývají přitom dražší než domácí půjčky, například kvůli potřebě zajištění či kvůli dodatečným nákladům. Státní dluhopisy v cizích měnách navíc nafukují devizové rezervy České národní banky, která na tom dlouhodobě prodělává.
Kdo přesně drží české dluhopisy, ale MF neví. "Ani nemá smysl to sledovat. Institucionální investoři nakupují dluhopisy pro své klienty a u nich se 'národnost' již vysledovat nedá," říká Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva financí.
V příštím roce plánuje Česko vydat dluhopisy v hodnotě až 292,3 miliardy, část z nich zřejmě opět v zahraničí. Podle analytiků by neměl být problém najít pro ně kupce, emise se však může prodražit.
Dluhy českých domácností se v říjnu opět zvýšily, činí 966,5 miliard kor - čtěte ZDE
Státní dluh v září stoupl na 1,168 bilionu. Každý Čech dluží přes 111 tisíc korun - čtěte ZDE
"Otázkou je cena, respektive výnos požadovaný investory. Čím vyšší budou dluhy a záplava dluhopisů na trhu, tím dražší dluh bude," říká Marek. "Navíc budou investoři citliví na všechny známky oddalování nutné fiskální konsolidace. Zvýšení schodku veřejných financí o 12 miliard korun, které schválili poslanci, je špatnou zprávou bez ohledu na to, že ne celou částku bude nutné profinancovat příští rok dluhopisy," doplňuje Sobíšek.
Celkový vládní dluh jen během letošního a příštího roku stoupne o třetinu. Koncem roku 2010 bude podle odhadu ministerstva financí 1,42 bilionu korun, což je téměř 40 procent HDP. V porovnání s většinou vyspělých států je sice tento podíl relativně nízký, experti ale zdůrazňují vysoké tempo zadlužování.
Podíl dluhu na HDP (odhad)
40% - konec roku 2010
Maximální objem vydaných dluhopisů (odhad MF ČR)
292 mld. Kč, 2010
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist