Peníze jsou součástí mimořádných výdajů ve výši zhruba čtyř miliard eur (zhruba 104 miliard korun), které Evropská unie letos schválila na vybudování nové energetické infrastruktury. Potřeba většího propojení energetických sítí v EU se naplno projevila při přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu na přelomu loňského a letošního roku. Některé členské státy, především Slovensko a Bulharsko, se ocitly prakticky bez plynu, což silně zasáhlo jejich ekonomiky i obyvatele.
Posílení soběstačnosti ČR
EU z celkové částky Česku přidělila právě 35 milionů eur, tedy více než 900 milionů korun, na stav dalších plynových zásobníků, které mají posílit soběstačnost ČR během případného opakování plynové krize. Za hlavního kandidáta na zisk evropské dotace byla přitom od začátku považována právě společnost RWE Transgas, se svým projektem se však přihlásily i Moravské naftové doly.
RWE Transgas měla připraveny projekty na rozšíření zásobníků na jižní a severní Moravě. V příštích dvou letech chce společnost podle svých dřívějších vyjádření do těchto projektů investovat až sedm miliard korun, což navýší kapacitu zásobníků firmy o třetinu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist