S prodloužením cel nesouhlasilo Rakousko, Německo a Malta, což tyto země dávaly jasně najevo delší dobu. Těsně před dnešním hlasováním ale uvedly, že se zdrží a hlasovat nebudou. Návrh tak prošel díky tomu, že jej schválila většina členských zemí EU.
Odpor proti clům lze čekat hlavně mezi prodejci. Nespokojenost už vyjádřilo Britské sdružení maloobchodních prodejců (BRC), které patří k významným lobbistickým skupinám.
"Tento krok bude signálem pro neúspěšné firmy z celé Evropy, že komise zakročí a ochrání je před zahraniční konkurencí," reagoval šéf BRC Alisdair Gray. Evropští spotřebitelé tak podle něj budou muset za obuv platit přemrštěné ceny ještě další dva roky.
Clo na obuv od roku 2006
Evropská komise dovozní cla na asijskou obuv poprvé zavedla v roce 2006. Vyhověla tak stížnosti evropských výrobců obuvi, kteří tvrdili, že nejsou schopni levným dovozům z Číny a Vietnamu konkurovat. Evropští výrobci také uváděli, že vlády v Číně a Vietnamu svým výrobcům poskytují nespravedlivé subvence, které tamním obuvníkům pomáhají snižovat náklady.
Cla začnu znovu platit zřejmě hned od 3. ledna. Dovoz kožených bot z Číny by tak měl být zatížen clem 16,5 procenta, na dovoz stejných bot z Vietnamu se bude vztahovat desetiprocentní clo.
Komise cla naposledy prodloužila v říjnu 2008, čímž rozzlobila nejen Čínu, ale i řadu globálních výrobců značkových bot, přední evropské obchodní společnosti a zástupce spotřebitelů. Ti všichni si stěžovali, že cla jen každému prodraží nákup bot.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist