Zatímco letos úročení vkladů a spořicích účtů většinou hravě porazilo inflaci, příští rok už to nemusí být pravda. Inflace totiž nejspíš poroste, ale sazby na spořicích produktech padají a budou padat.

"Pro příští rok odhadujeme inflaci na 1,2 procenta, vklady s pevně danou splatností se dnes úročí zhruba 1,3 procenta. Situace se může otočit tak, že výnosy budou nižší než inflace," řekl David Marek ze společnosti Patria Finance.

Spořicí účty a termínované vklady tak jeden za druhým ztrácejí výhodné úročení. Banky a kampeličky reagují na centrální banku, která minulou středu letos už počtvrté snižovala základní sazbu na historicky nejnižší hodnotu - jedno procento. Úročení spořicích produktů má pokračovat v pádu i v začátku příštího roku.

Situace se zřejmě jen tak nezlepší. "Nečekám, že by ČNB začala zvedat sazby dřív než v první polovině roku," domnívá se Marek. Podobně mluví i zástupci bank. 

Banky budou úroky dále snižovat 

"Rozhodnutí ČNB nebylo úplně očekávané. Trh zřejmě zareaguje výrazněji než v minulosti," řekl mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík. Minulý týden snižovala úročení spořicího účtu eMax mBanka z 2,5 na 2,1 procenta. V pátek se přidala Komerční banka a Česká spořitelna, která snížila úroky na účtech i vkladech.

V pondělí sazebníky měnila LBBW Bank i Citibank. Úvahy o snížení úroků HN potvrdila i záložna i FIO a UniCredit Bank. Další banky a kampeličky se ještě přidají.

Změnu zvažuje i záložna FIO, která dnes na svém FIO kontu nabízí úročení dvě procenta. "Návrh na snížení úrokových sazeb je v těchto dnech projednáván v řídících orgánech záložny. Vzhledem k situaci na mezibankovním trhu nemůžeme vyloučit, že vedení záložny se k návrhu přikloní," řekla Marek Polka, vedoucí klientské divize FIO.

 

ÚROKY NA BANKOVNÍM TRHU
 
ZVĚTŠIT GRAFY

Zatímco úročení vkladů letos ve většině případů hravě porazilo inflaci, v příštím roce to nemusí být pravda. "Situace se může otočit tak, že výnosy budou nižší než inflace," řekl David Marek ze společnosti Patria Finance.

Agresivní souboj bank končí

Platí to i pro spořicí účty. Jejich sazby byly letos paradoxně vyšší než u vkladů, kde jsou peníze méně dostupné a měly by být tedy logicky i lépe úročeny.

Tento stav se dnes vrací do normálu. "Doba, kdy zostřený konkurenční boj o zákazníky, jenž nastal po vstupu nových hráčů na bankovní trh, vyhnal sazby do nesmyslných výšin, je naštěstí pryč. Tento stav neměl žádné opodstatnění. Celá situace byla jen výsledkem agresivního konkurenčního boje o zákazníky-vkladatele," vysvětluje Polka.

Pokles sazeb by se mohl zastavit v druhé polovině příštího roku, kdy by sazby vyhlašované centrální bankou podle odborníků mohly zase začít růst.

Úroky úvěrů pořád neklesají

Paradoxní je, že zatímco spořicí produkty na změnu ČNB reagují prakticky okamžitě, na pokles sazeb u úvěrů si Češi budou muset ještě počkat. Sazby na hypotečních úvěrech sice letos už o několik desetin procenta poklesly, úročení spotřebitelských úvěrů pro domácnosti vytrvale roste.

Podle posledních údajů ČNB byla průměrná sazba na spotřebitelském úvěru v říjnu 14,98 procenta. To je nejvýše za celý rok.

Banky tento rozpor vysvětlují nejčastěji tím, že do sazeb úvěrů připočítávají rizikové přirážky, které se kvůli rostoucí nezaměstnanosti drží stále vysoko. "Hypotéky a spotřebitelské úvěry mají dlouhodobější charakter a do jejich úrokových sazeb vstupují i další faktory, jako je například vývoj rizika," říká mluvčí Komerční banky Monika Klucová.

Nevylučuje, že by Komerční banka mohla provést změny směrem dolů i u sazeb úvěrových produktů. Zvýšené přirážky za riziko si ale zřejmě banky budou v příštím roce ještě nějakou dobu účtovat.

"Očekávám, že výše úrokových sazeb u úvěrů by se mohla normalizovat nejdříve ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku," říká Pavel Kysilka, člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist