Důvěra v tuzemskou ekonomiku se v prosinci meziměsíčně opět zvýšila. Souhrnný ukazatel důvěry ve srovnání s listopadem vzrostl o 2,1 bodu. Za růstem stojí zvýšení důvěry podnikatelů i spotřebitelů. Ve srovnání s nízkou hodnotou v prosinci 2008 je souhrnný indikátor důvěry výše o šest bodů, uvedl Český statistický úřad.

Důvěra spotřebitelů se v prosinci proti minulému měsíci zvedla o 1,2 bodu, v meziročním srovnání s nízkými hodnotami roku 2008 je vyšší o 14,2 bodu. Ze šetření mezi spotřebiteli v prosinci vyplynulo, že pro příštích 12 měsíců očekávají mírné zlepšení celkové ekonomické a zhoršení své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v prosinci proti minulému měsíci snížil. Podíl dotázaných, kteří mají v úmyslu spořit, se naopak zvýšil.


Důvěra podnikatelů se v prosinci proti listopadu proti zvýšila o 2,3 bodu. Mezi podnikateli důvěra vzrostla v průmyslu, ve stavebnictví i ve službách, naopak v obchodě se meziměsíčně snížila. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů vyšší o 3,9 bodu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist