Důvěra amerických spotřebitelů v prosinci vzrostla a její index se vyhoupl na tříměsíční maximum. Ukazatel spotřebitelských očekávání přitom vystoupil nejvýše za dva roky, sdělila soukromá výzkumná organizace Conference Board.

Index důvěry Conference Board navázal na listopadový nárůst a stoupl o 2,3 bodu na 52,9 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že index vystoupí na 52,5 bodu. Index zůstává krátce po skončení silné ekonomické recese hluboko pod úrovní zhruba 90 bodů, která obvykle odpovídá dobré ekonomické situaci.

Index očekávání stoupl o více než pět bodů na 75,6 bodu. Dostal se tak nejvýše od prosince 2007. Zlepšila se rovněž jedna stránka hodnocení pracovního trhu, kde klesl podíl těch, kdo si myslí, že "je těžké získat práci", o 0,6 procentního bodu na 48,6 procenta. Naopak podíl těch, kdo říkají, že "pracovních míst je dostatek", klesl na 2,9 procenta, nejméně od února 1983.


Velmi špatné také zůstává u spotřebitelů hodnocení současné situace ekonomiky. Jeho index dále klesl na 18,8 bodu z listopadových 21,2 bodu, což byla rovněž nejnižší hodnota od počátku roku 1983.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist