Rusko - 127,4 procent
Srí lanka - 123,3 procent
Argentina - 114,5 procent
Peru - 98,8 procent
Turecko - 92,8 procent
Nejvíce vydělaly akciové trhy v Rusku. Tamní indexy RTS a Micex vyrostly v tomto roce o 127, respektive 120 procent. Zdejší akcie však přesto smazaly teprve polovinu ztrát z loňského podzimu, kdy se ruské burzy propadly o téměř 75 procent.
Pro toho, kdo investoval v dolarech, byla bezkonkurenční jedničkou Brazílie. Díky mohutnému posílení brazilského realu totiž dolarovému investorovi vydělala přes 140 procent.
A dobře si letos po počátečním pádu vedly i hlavní světové trhy. Například akcie amerického indexu S&P 500 přinesly investorům průměrný roční výnos ve výši 22 procent. Britský FTSE 10 vyrostl o 26 procent a německý DAX o 31 procent. Stejně jako v Německu na tom byly akcie na pražské burze.
Pokračování v tomto oživení akciových trhů se očekává i v příštím roce, přestože mnozí varují před nebezpečně rychlým růstem burz, který neodpovídá skutečnému vývoji. "Světové trhy se v tomto roce zvedly příliš vysoko, příliš brzy a příliš rychle. Avšak změna tohoto trendu nepřijde jen tak, jelikož levný dolar bude určitě ještě pár měsíců tlačit investory k investicím do rizikových akcií," řekl ekonom Nouriel Roubini, který jako jeden z mála přesně předpověděl příchod finanční krize.
Podle většiny amerických ekonomů tak právě burzy USA, které určují světovým trhům tempo, mají slušnou šanci růst. Firmám se totiž bude dařit vydělávat více než letos. Pomohou i nízké úrokové sazby, které firmám zabezpečí levné půjčky. "Akcioví investoři si uvědomí, že úroky budou nulové ještě dlouhou dobu. To je přesvědčí o tom, že zisky firem porostou a budou nakupovat jejich akcie," napsaly ve výroční zprávě pro investory analytici banky Bank of America - Merril Lynch.
Velký růst čekají, na základě bankovních analýz, také trhy ve střední a východní Evropě. Například americká Morgan Stanley očekává, že burzy ve zmíněném regionu porostou až o třicet procent během příštího roku, zatímco na ostatních rozvíjejících se trzích pouze o dvacet procent.
Akcie jsou zde totiž podle zprávy Morgan Stanley ceněny níže a jejich dolarové zisky budou výrazně vyšší než kdekoli jinde.
Důkazem toho je výrazný příliv zahraničních investorů v roce 2009, který má vyvrcholit právě v příštím roce.
Čeští analytici jsou však k vyhlídkám domácí burzy mnohem skeptičtější a odhadují růst v řádech jednotek procent.
Pražská burza stoupla o 30 procent, příští rok se analytici očekávají růst o desetinu - čtěte ZDE
Posílení dolaru může srazit české akcie - čtěte ZDE
Pražská burza posílila o procento. Nejvíce se dařilo akciím Orco - čtěte ZDE
Loni se ve střední a východní Evropě dařilo kromě Ruska i Ukrajině.
Ta se dostala do desítky nejvýnosnějších trhů letošního roku i navzdory tomu, že musela během krize přijmou půjčku Mezinárodního měnového fondu v hodnotě 16,4 miliardy dolarů.
Její akciový trh byl navíc v uplynulém desetiletí vůbec nejlepší sázkou pro všechny investory, jelikož zdejší akcie vzrostly za deset let o neuvěřitelných 900 procent, navzdory politické nestabilitě v zemi a sérii diplomatických roztržek se sousedním Ruskem. Za úspěchem ukrajinské burzy stojí především rozsáhlá privatizace státních podniků, jejichž akcie se zde nyní obchodují.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist