Crystalex se po roce nečinnosti připravuje na obnovení výroby. Ta se zastavila poté, co loni na Silvestra skončilo moratorium, které sklárnu chránilo před věřiteli. Bezprostředně po jeho skončení odčerpaly věřitelské banky z účtů firmy veškerou hotovost a Crystalex neměl z čeho financovat výrobu ani vyplácet zaměstnance. Po Novém roce proto oznámil ukončení výroby. Nyní má firma nového vlastníka - Crystalex CZ (dříve CBC Invest), který chce už v lednu automatické linky znovu rozjet.

Crystalex byl se svými více než 1600 zaměstnanci největším podnikem zkrachovalé sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Výrobní závody měl nejen v Novém Boru, ale také v Hostomicích na Teplicku, v Karolince na Vsetínsku a Vrbně pod Pradědem. Už před koncem roku 2008 firma oznámila ukončení výroby v Hostomicích, kde výpověď dostalo všech 136 pracovníků. V dalších závodech měla po Novém roce výroba pokračovat. To se už ale nestalo. Kvůli nedostatku peněz musel podnik na počátku ledna informovat úřady o ukončení výroby a hromadném propouštění.


Od září má ale sklářská společnost nového vlastníka - Crystalex CZ, který za závody v Novém Boru, Hostomicích a Karolince zaplatil 362,7 milionu korun. Zatímco v Karolince jede výroba už od srpna a dnes tamní podnik zaměstnává zhruba stovku pracovníků, v Hostomicích se už s výrobou skla nepočítá. Nový vlastník nechal demontovat tamní technologii a převézt ji do hlavního závodu v Novém Boru. Budovy na Teplicku mu nepatří.

V Novém Boru v současné době pracuje stovka lidí, další nastoupí v lednu, kdy by se měly rozjet první dvě linky na výrobu skla. "Další linky chceme pustit v polovině příštího roku, záležet ale bude na zakázkách," řekl jednatel společnosti Crystalex CZ Jiří Hudera.


V polovině příštího roku by mohl Crystalex zaměstnávat zhruba 350 lidí, své někdejší velikosti ale zřejmě nedosáhne. Pro 12tisícový Nový Bor však přesto zůstane významným zaměstnavatelem. "Každé nové místo v Crystalexu je pro nás přínosem, doufáme, že sklárna v budoucnu zaměstná další lidi," řekl novoborský starosta Jindřich Mareš. Věří, že obnovení výroby ve sklárně zlepší klima ve městě, jehož život poznamenala bezmála 17procentní nezaměstnanost. Na oživení výroby v klíčovém podniku čekají i obchodníci a provozovatelé restaurací a dalších služeb.

Skupina BCT, do níž Crystalex patřil, byla ještě loni na podzim největším výrobcem užitkového skla v Česku, v té době zaměstnávala na 5000 lidí. Ještě v září se ale zastavila výroba ve sklárnách ve Světlé nad Sázavou a v Poděbradech a po ukončení výroby v Crystalexu zůstala v provozu jen jediná firma - Sklárny Kavalier Sázava. Dnes už mají všechny výrobní podniky nové vlastníky a vyrábějí. Ve srovnání s minulostí však v současné době zaměstnávají jen zhruba 30 procent lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist