Rozhovor

Lidé, kteří letos požádají o hypotéku nebo znovu nastaví její podmínky po uplynutí fixace, mohou každý měsíc od státu dostat několik stokorun. Průměrné úroky na hypotékách totiž vloni překročily pět procent a v takovém případě stát lidem hypotéku pomáhá splácet, aby je vysoká sazba neodradila od koupi nemovitosti.

"Průměrná sazba na hypotékách se vloni pohybovala kolem 5,6 procenta. Proto je zřejmé, že i příští rok se příspěvek vyplácet bude," potvrdil HN Pavel Rakouš, ředitel odboru bytové politiky z ministerstva pro místní rozvoj.

Výše příspěvku, který ministerstvo vyhlásí letos v únoru, by měla být jeden procentní bod ze sazby úvěru. To znamená, že například na hypotéku ve výši 1,5 milionu korun na koupi rodinného domu se splatností na 10 let a s úrokovou sazbou 5,5 procenta činí státní podpora 734 korun měsíčně. V případě stejného úvěru, ale na 800 tisíc, byl by měsíční příspěvek 392 korun.

Neefektivní nástroj na oživení trhu?

Stát chce prostřednictvím těchto příspěvků povzbudit skomírající hypoteční trh, který v loňském roce propadl zhruba o 40 procent.

Otázkou však je, do jaké míry je systém efektivní. Podmínky, za kterých mohou žadatelé o příspěvek na hypotéku dosáhnout, jsou totiž velmi přísné a ubývá lidí, kteří je splní - vloni jich bylo méně než 20 tisíc.

Hypotéky v číslech

1 procentní bod

ze sazby úroku bude činit státní příspěvek na hypotéky od letošního února. Při průměrné hypotéce jde o částku v řádech stovek korun měsíčně.

36 let

Dotaci dostanou lidé do 36 let, kteří kupují nemovitost starší než dva roky. Hodnota hypotéky na byt nesmí přesáhnout 800 tisíc, u domu je to 1,5 milionu.

9,5 milionu korun

vyplatil stát občanům na příspěvcích na hypotéku v uplynulém roce. Číslo je přibližné, data za prosinec zatím nejsou dostupná.

18 milionů korun

stojí provoz systému, který eviduje hypoteční smlouvy a zajišťuje vyplácení příspěvků a kontrolu.

Stát přispívá na hypotéky jen lidem do 36 let, kteří si kupují nemovitost starší dvou let. Další podmínkou je, že hypotéka na byt nesmí přesáhnout 800 000 korun, u rodinného domu to je 1,5 milionu. Dům navíc nesmí mít víc než jednu bytovou jednotku.

Za loňský rok proto stát podle údajů ministerstva vyplatil jen zhruba 9,5 milionu korun. Na provoz systému, vyplácení příspěvků a kontrolu stát ale vydal zhruba 18 milionů korun ročně.

"Z toho plyne, že nyní systém není příliš efektivní. Poměr výdajů a výše příspěvků dnes není příznivý," říká Rakouš.

Náměstek ministra Miroslav Kalous však upozorňuje, že zmíněných 18 milionů se vynakládá na evidenci hypotečních smluv, která je potřebná i k jiným druhům podpory bydlení, například daňovým odpočtům.

Není vyloučeno, že by se podmínky poskytování příspěvku na hypotéku mohly v budoucnu změnit. "Uvažujeme o změně portfolia programů na podporu bydlení. Ale neříkám, že tuto podporu zrušíme. Situace na trhu s hypotékami je špatná, připravujeme nějaké nové programy. Konkrétnější být nechci," řekl ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška.

Stovky lidí mají smůlu

Příspěvku se dnes marně dožadují stovky lidí, kteří sice podmínky pro jeho udělení splňují, ale nepožádali si o něj při podpisu hypoteční smlouvy. Například proto, že jim to bankéř zapomněl nabídnout v době nízkých úroků, kdy tuto podporu stát nevyplácel. Dnes přenastavují podmínky své hypotéky po uplynutí fixace a zjišťují, že peníze nedostanou. Podle zákona ale nemohou o peníze požádat dodatečně.

Nárok mají jen ti, kteří o státní příspěvek aktivně požádali v době mezi podáním žádosti o úvěr a jeho čerpáním. Naděje na vyřešení této situace už ale vyprchala.

"Chtěli jsme ten problém vyřešit, ale narazili jsme na legislativní překážky v podobě změny rozpočtových pravidel. Tito lidé bohužel peníze nedostanou," řekl Rakouš.

Stát tuto podporu začal znovu vyplácet vloni po čtyřleté odmlce, kdy byly sazby nižší než pět procent.

PŘÍSNÉ PODMÍNKY

Hypotéka u rodinného domu nesmí přesáhnout 1,5 milionu Kč a dům nesmí mít víc než jednu bytovou jednotku.
foto: HN - Petr Králík

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist