Zahraniční obchod České republiky skončil v loňském listopadu přebytkem 14,5 miliardy korun, což byl meziročně o 15,6 miliardy Kč lepší výsledek, oznámil ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ).

 "Zahraniční obchod v listopadu překonal tržní očekávání, když vykázal vyšší než očekávaný přebytek ve výši 14,5 miliardy korun. Hlavním důvodem je vývoz aut a klesající dovoz ropy," uvedla Helena Horská z Raiffeisenbank.

Vývoz po 12 měsících poklesu stagnoval, dovoz byl meziročně nižší o osm procent. Příznivě saldo ovlivnil především růst aktiva v obchodě se stroji a dopravními prostředky o 5,0 miliard, tedy stále ještě dozvuky německého šrotovného, které vytáhly odbyt vozů domácích automobilek.

„Po dlouhých dvanácti měsících se pokles vývozu zastavil. To je velmi dobrá zpráva pro exportéry, i když meziroční porovnání je ovlivněno nízkou srovnávací základnou z předchozího roku. Postupné zotavování české ekonomiky potvrzuje rovněž dovoz, který dosáhl nejvyšší hodnoty ve srovnání s ostatními měsíci roku 2009,“ řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro zahraniční obchod Milan Hovorka.

Obrat zahraničního obchodu se meziročně snížil o 15,7 miliardy korun na 375,2 miliardy, ve srovnání s ostatními měsíci roku 2009 dosáhl ale nejvyšší hodnoty.

Horská upozorňuje, že vývoz, přestože se očekával pokles, se už vrátil na loňskou úroveň. "Dovoz stále klesá a i letos zůstane slabý," dodala. 

Export překvapil. Pomohly mu dozvuky šrotovného a pokles dovozu ropy - čtěte ZDE

Průzkum: ČR je 12. nejatraktivnější zemí pro obchodníky - čtěte ZDE 

Výsledky podle statistiků ovlivnila i nízká srovnávací základna listopadu 2008, kdy tehdy proti listopadu 2007 klesl obrat zahraničního obchodu o 15,4 procenta (na 390,9 mld. Kč). V listopadu 2009 se obrat zahraničního obchodu meziročně snížil o 15,7 mld. Kč (na 375,2 mld. Kč), ve srovnání s ostatními měsíci roku 2009 dosáhl ale nejvyšší hodnoty.

Historický přebytek

Anylytici se již po říjnových výsledcích shodli, že zahraniční obchod v roce 2009 vykáže historicky rekordní přebytek. Ke konci listopadu činil přebytek 150,4 miliardy korun.

"Ani případný prosincový schodek prvenství loňské obchodní bilance neohrozí. Loňský přebytek bude více než dvojnásobný než v roce 2008. Za překvapivě skvělý výsledek zahraničního obchodu ČR v době hluboké recese vděčíme poklesu cen dovozu  (především ropy), obecně nízké domácí poptávce a šrotovnému v okolních zemích. Přebytek obchodní bilance se tak může vyšplhat až ke 4 % HDP," uzavřela Horská.  Podle ní bude kladný výsledek i v roce 2010, ale rekord zřejmě nepadne.