Průmyslová výroba v Německu v listopadu oživila z říjnového propadu a proti předešlému měsíci stoupla o 0,7 procenta. Zlepšení však bylo slabší, než ekonomové odhadovali, a německé ministerstvo hospodářství upozornilo, že kvůli nízkým zakázkám zřejmě průmyslový sektor ztratí v příštích měsících dynamiku.

Ekonomové podle agentury Reuters čekali v listopadu zvýšení výroby o jedno procento. V říjnu se produkce propadla o 1,7 procenta.

Páteční údaje stejně jako čtvrteční zpráva o překvapivě slabém vývoji průmyslových zakázek naznačila, že oživení německého průmyslu se ke konci roku zpomaluje. Průmyslové zakázky, které signalizují další vývoj produkce, v listopadu kvůli dalšímu propadu zahraničních objednávek stouply jen o 0,2 procenta, mnohem méně, než se čekalo.


Výroba v klíčovém sektoru zpracovatelského průmyslu stoupla o 0,9 procenta, zatímco produkce investičního zboží se zvýšila o 0,3 procenta. Výroba meziproduktů stoupla o 1,1 procenta a v kategorii spotřebního zboží vykázala růst o 1,7 procenta. Produkce energie naproti tomu klesla o dvě procenta a stavebnictví registrovalo nárůst o 0,7 procenta.

Ministerstvo uvedlo, že celkový trend oživování výroby pokračuje, avšak v poslední době se zhoršuje. "Růstová dynamika pravděpodobně zeslábne vzhledem k tomu, že průmyslové zakázky jsou v poslední době utlumené," sdělil úřad.

Ve srovnání posledních dvou měsíců s předešlým dvouměsíčním obdobím celková výroba stoupla o 0,1 procenta. Meziročně však byla výroba za dva poslední měsíce stále ve dvouciferném poklesu a ztrácela 10,2 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru