Dluhy a dluhopisy

18,3 %

vydělaly loni podle společnosti Morningstar v průměru firemní dluhopisy. Dluhopisy rizikových firem dokonce 55 procent.

844 miliard eur

si podle odhadů Evropské komise budou muset půjčit státy EU v roce 2010. Loni to mělo být o 80 miliard méně. V roce 2008 dokonce o 600 miliard méně.

20 miliard korun

si chce ministerstvo financí půjčit v příštím roce od občanů pomocí zvláštních dluhopisů pro fyzické osoby.

Půjčte státu a vydělejte na tom. Tak nějak by mohlo znít heslo ministerstva financí, které na příští rok chystá emisi dluhopisů pro fyzické osoby za 20 miliard korun. A pokud se emise skutečně uskuteční - nad projektem totiž visí zatím řada otazníků, třeba co se týče výběru firmy, která ho bude mít na starosti - nemusí být toto heslo daleko od pravdy.

Přestože bankéřům ani ČNB se projekt příliš nelíbí, potvrzují, že pro občany může být tato investice v době, kdy jsou úroky na vkladech v bankách nízko a světové vlády chrlí nové a nové dluhopisy, výhodná.

"Bude záležet samozřejmě, jak budou nakonec nastaveny úroky a další podmínky. Ale s ohledem na nízké riziko by výnos oproti jiným investicím měl být velmi dobrý," potvrzuje hlavní ekonom investiční banky Patria Finance David Marek.

Neznámé detaily

Ministr financí Eduard Janota zatím počítá s výnosem kolem 4,5 procenta ročně, dluhopisy budou splatné za deset let, jeden bude stát korunu, ale člověk jich bude muset nakoupit alespoň za tisícovku.

Dluhopisy by tak v současnosti měly být jasně výhodnější než vklady v bankách a spořící účty, kde sazby klesají. Na těch nejvýnosnějších spořících účtech v Česku jsou úroky 2,5 procenta.

Právě srovnání s vklady je tu zcela na místě. Stát se totiž zavázal dluhopisy kdykoli odkoupit zpět a tak investor jako v případě jiných bondů nemusí přemýšlet o tom, co udělá na trhu jejich cena. Jinými slovy své peníze dostane hned zpátky a neexistuje riziko, že by příliš prodělal. Ale ani, že by více vydělal v případě, že by ceny dluhopisů šly vzhůru. To se však u státních dluhopisů příliš nečeká. Naopak, čím jich bude více, tím budou také levnější.

Na druhou stranu všechno není tak jednoduché. Kdo bude chtít státu odprodat dluhopisy pro fyzické osoby dříve než za deset let, přijde o část výnosu. Jak velká tato část bude, také rozhodne o tom, jak vlastně bude investice výhodná. Výnos se investorovi navíc sníží i o poplatek, který zaplatí za správu, a patnáctiprocentní srážkovou daň.

V pohybu je však celý světový dluhopisový trh. A fondy, které dluhopisy nakupují a přes něž se český investor dostane k dluhopisům nejsnáze, se budou muset mít na pozoru více než jindy. Zatímco státním dluhopisům především vyspělých zemí se totiž věští propad, firemní dluhy by naopak měly přinášet slušné zisky. Záležet bude samozřejmě na tom, o jakou firmu půjde.

Ruce pryč od států

"Pro dluhopisy velkých zemí byl celkem úspěšný loňský rok, kde investoři hledali jistotu v dobách vysokého rizika. Jenže teď se situace změnila. Investoři více riskují a investují peníze i jinam. Státy si k tomu potřebují půjčit stále více peněz a ceny kvůli nižšímu zájmu budou muset snižovat," tvrdí Radomír Jáč z Generali PPF Asset management. Fondům, které se tak specializují na investice do státních bondů, nijak dobrý rok nevěští.

Jenže zcela jiná je situace u firem. Ty se totiž dostávají oproti loňsku do mnohem lepší pozice - tedy v případě, že se skutečně potvrdí oživení ekonomiky.

Lepší se výhledy zisků a klesá pravděpodobnost, že firma zbankrotuje. A to všechno může zvýšit ceny jejich dluhopisů.

"Pravděpodobnost, že firmy nebudou schopny splácet své závazky v roce 2010, bude dál rychle klesat. Úvěrové trhy rozmrzly, firmy budou mít snazší přístup k penězům a to znamená i růst cen dluhopisů a pokles jejich výnosů," napsali ve zprávě pro investory analytici švýcarské banky UBS. Podle banky klesne poměr firem neschopných splácet své úvěry na pět procent. Loni to bylo dvanáct procent.

Letošní výdělky

Tuto situaci odráží i změněný přístup ratingových agentur. Ty sice zůstávají po tom, co nedokázaly správně ohodnotit rizikové cenné papíry navázané na hypotéky, jež spustily celou krizi, opatrné. Jenže podle americké televize CNBC ještě na začátku loňského roku byl poměr firem, jimž rating klesal, k těm, kterým rostl, 9:1. V současnosti je to 4:6 a dle CNBC se má poměr dál lepšit.

Ostatně některým skupinám dluhopisů se dařilo i letos. Státní dluhopisy rozvíjejících se trhů vynesly investorům 27 procent, podnikové dluhopisy 18,3 procenta a dluhopisy firem, které patří do kategorie rizikové, dokonce 55 procent. To dokazují i výsledky některých dluhopisových fondů, které jsou k dostání v Česku. Ten nejvýnosnější, do nějž lze investovat v korunách CS Bond Fund Emerging Markets od Credit Suisse vydělal podílníkům za rok přes 75 procent. Investoval hlavně do státních dluhopisů v Latinské Americe nebo východní Evropě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist