Rakouský prodejce nábytku Kika má v plánu otevřít na území České republiky deset až patnáct prodejen v nadcházejících pěti letech. ČTK to v New Yorku na výroční konferenci americké Národní maloobchodní federace (NRF) řekl generální ředitel firmy Paul Koch. Kika na český trh vstoupila v roce 2005 a nyní zde provozuje pět obchodních domů s nábytkem a bytovými doplňky.

"Jsme blízko tomu, abychom měli (pro prodejny) zakoupeny všechny pozemky. S pomocí provozních zdrojů bychom (obchody) byli schopni otevřít ke konci příštího kalendářního roku. V současnosti se ale nebuduje příliš nákupních center a ne vždy je snadné získat stavební povolení," řekl Koch. Firma se chce zaměřit především na menší města, kde vidí potenciál pro další růst.

Podnikání firmy v České republice, kde má dvě prodejny v Praze a po jedné v Plzni, Brně a Olomouci, podle Kocha příliš nezasáhla ekonomická recese. "V České republice se ve srovnání s Maďarskem, Rumunskem anebo Chorvatskem nic nestalo. Na Slovensku byly trochu problémy kvůli přechodu na euro, lidé byli opatrní a Slováci také jezdili radši nakupovat do Kiky do Maďarska," řekl generální ředitel.

IKEA a Kika: Konkurence nikde 

Kika v současnosti plánuje stavbu prodejen v Ústí nad Labem a Ostravě, kde má její prodejna stát hned přímo naproti konkurenčnímu obchodu IKEA a dokonce v nákupním centru, které staví společnost Inter Ikea Centre Group. Ostravské nákupní centrum by mělo být sotaveno v roce 2011 a hlavním nájemcem bude právě přímý tuzemský konkurent Ikey - Kika.

Koch však Ikeu za konkurenci nepovažuje. "Když jsme začínali v Rumunsku, novináři mi říkali: 'Paule nevíme, jestli o tom víš, ale působí tu taková firma, nevíme, jestli jsi o ní slyšel, jmenuje se Ikea.' Řekl jsem jim: 'Jasně. Mám ale rád Ikeu a Ikea má ráda mě. Děláme společně mnoho projektů," podotkl. Oba řetězce s nábytkem podle něj fungují jinak a nabízejí různé služby. "Zákazníci rychle pochopí, co kde dostanou," dodal Koch.

Český trh s nábytkem tak dostane další od Kiky impuls. Již loni na konci roku oznámila konkurenční Ikea, že hodlá do tří až pěti let investovat v Česku dalších 200 milionů eur (5,2 miliardy korun) a na Slovensku přes 100 milionů eur (2,6 miliardy korun). Investice mají směřovat do rozšíření stávajících nákupních center i výstavby nových. Firma má v hledáčku například Pardubický a Královéhradecký kraj či Košice.

Na konci loňského roku měla Kika ve střední a východní Evropě 66 prodejen a její obrat v roce 2007/2008 činil 1,248 miliardy eur (31,7 miliardy korun). První prodejnu v této oblasti otevřela v roce 1999 v Maďarsku. V současnosti zaměstnává kolem 8000 lidí.